Japon Panasonic, Viko'yu satın aldı

Japon Panasonic, Vikoyu satın aldı

Türkiye’de elektrik anahtarları ve priz üretiminin en büyük şirketi olan Viko'nun çoğunluk hisselerini Japon devi Panasonic satın aldı. Satış işlemi iki firma tarafından yapılan açıklamalarla duyurulurken, Japon Nikkei gazetesi Panasonic'in Viko için 460 milyon dolar ödeyeceğini yazdı.

Haberin Devamı

Viko, İstanbul Sanayi Odası’nın en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 331’inci sırasında yer alıyor. 2012 sonu verilerine göre şirketin cirosu ise 246 milyon lira.

Musevi asıllı işadamı Viktor Kohen tarafından kurulduktan sonra 1980 yılında iki arkadaş, Cahit Durmaz ve Ali Dağbaşı tarafından satın alınan şirket özellikle son yıllarda yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyordu.

İstanbul Sancaktepe'de 60 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretim yapan Viko'da 750 kişi çalışıyor. Şirket, üretiminin yüzde 45'ini 72 ülkeye ihraç ediyor.

Panasonic bu satın alma ile birlikte Türkiye'yi bir üs haline getirip, Viko'nun marka bilinirliği ile özellikle Orta Doğu, BDT, Avrupa ve Afrika pazarlarında büyümeyi hedefliyor.

'REKABET HIZLANDI'

Viko kurucu ortakları Cahit Durmaz ve Ali Dağbaşı ise, ortaklık anlaşması sonrası yaptıkları ortak açıklamada, vizyonlarına 2023 yılında sektörlerinde dünyadaki ilk 10 markadan birisi olma hedefini koyduklarını belirterek, "Her geçen yıl küresel rekabetin arttığı ve konsolidasyonların hızlandığı günümüz dünyasında böylesine iddialı hedeflere ulaşmanın dünya liderleriyle güç birliği oluşturmaktan geçtiği inancıyla bu yıl içerisinde stratejik ortaklık girişimlerimizi başlattık ve teknoloji devi Panasonic ile bir ortaklık anlaşması imzaladık. Panasonic ile ortaklığımızın gerek Türkiye gerekse dış pazarlardaki konumumuzu güçlendireceğine ve vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda çok önemli bir atılım olacağına inanıyoruz" dedi.


Haberle ilgili daha fazlası: