GeriEkonomi Japon heyeti dış kaynak için geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japon heyeti dış kaynak için geliyor

Abone Olgoogle-news


Japonya'nın, en büyük dış yardım sağlayan resmi kuruluşu Japon Uluslararası İşbirliği Bankası'ndan (JBIC), bir heyetin önümüzdeki günlerde, mali sektör kredisini görüşmek üzere Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

JBIC yetkililerinin, görüşmelerin ardından, Dünya Bankası'yla da görüştükten sonra mali katkı sağlayacağı kaydediliyor.

JBIC'nin, Dünya Bankası'nın vermeyi planladığı Mali Sektör Uyum Kredisi'ne (FSAL) paralel olarak, co-finansman (karşılıklılık esasına dayanan kredi) kredisi olarak, Türkiye'ye en az 750 milyon dolar kredi verme taahhüdünde bulunduğu belirtiliyor.

Dünya Bankası'nın Ülke Yardım Stratejisi (CAS) çerçevesinde kullandıracağı 5 milyar dolarlık kredi içinde yer alan FSAL 1 ve FSAL 2'nin toplam 1.5 milyar dolarlık bir krediyi kapsadığını vurgulayan yetkililer, FSAL 1'in, yaklaşık 375 milyon dolarlık kısmının kullandırıldığını, Japonya'nın da, Dünya Bankası'nın tavrına bakarak, mali sektör için vereceği kredi oranının 1.5 milyar dolara çıkabileceğini kaydediyorlar.

Öte yandan, Dünya Bankası'nın, CAS çerçevesinde, Türkiye'ye üç yıl içinde vereceği 5 milyar dolarlık kredinin kullanımının öne çekilebileceğini ve proje karşılığı olan bu kredinin, 4-5 ay içinde, büyük bir bölümünün nakit olarak kullandırılabileceği ifade ediliyor.

G-7 VE AB'DEN 8 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

Ekonomik programın, Mayıs ayı başlarında IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda onaylanmasından sonra, G-7 ülkelerinin de mali katkı sağlaması bekleniyor.

G-7 ülkelerinden, doğrudan (ülkelerin verdikleri kredi) veya bankalar aracılığıyla, 6 ile 8 milyar dolar arasında uygun koşullu kredi alınabileceği belirtiliyor.

Avrupa Birliği (AB) Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye sağlayacağı kredi imkanlarında da artış görüleceği belirtilirken, Banka'nın, bu yıl Türkiye'ye 450 milyon dolar civarında bir proje kredisi sağlayabileceği kaydediliyor.

IMF KREDİYİ ÖNE ÇEKEBİLİR

Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) daha önce verilmesi planlanan 6.25 milyar dolarlık kaynağın da öne çekileceği belirtiliyor.

IMF, stand-by çerçevesinde 4 milyar dolarlık kaynağın kalan 2.9 milyar doları ve Kasım krizi sonrası da 7.5 milyar dolar yardım paketi hazırlamıştı. Kasım krizine kadar 4 milyar dolarlık stand-by kredisinin 1.1 milyar doları kullanılmıştı. IMF'den sağlanan kaynaktan henüz 6.25 milyar doları kullanılmamış durumda.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle