GeriEkonomi ‘İstikrarlı TL yatırımcı çeker’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İstikrarlı TL yatırımcı çeker’

‘İstikrarlı TL yatırımcı çeker’

EBRD Başekonomisti Roger Kelly, bu yıl Türkiye’den sermaye çıkışları yaşandığını, doğru adımların atılması ve Türk lirasının istikrar kazanmasıyla bu durumun değişebileceğini söyledi. Kelly, “Daha istikrarlı bir Türk Lirası Türkiye’yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecek” diye konuştu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, “Daha istikrarlı bir Türk lirası, Türkiye’yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir” dedi.

Kelly, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomi yönetimdeki yeni görevlendirmeleri değerlendirirken, değişikliklerin doğru yönde atılmış bir adımı temsil ettiğini söyledi. Naci Ağbal’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı, Lütfi Elvan’ın ise Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Kelly, “Ardından şeffaflığın arttırılacağına ilişkin söz ile Merkez Bankası’ndan gelen faiz artışı, daha ortodoks para politikasına (genel kabul görmüş uygulamalar) doğru dönüş yönünde bir başlangıç işareti verdi” dedi. Türkiye’nin ortodoks politikalara dönüşünün sürdürülebilmesi gerektiğini, bunun geçmişte gördükleri gibi kilit önemde olduğunu vurgulayan Kelly, yatırımcılar nezdinde Banka’nın enflasyon hedefine geri dönüş konusundaki kararlılığının onaylanması için bir süre yüksek faizlerin muhafaza edilmesi yönünde bir beklentinin oluşabileceğini aktardı.

YÜZDE 5 BÜYÜME

Kelly, Türkiye’nin kredi destekli tüketime olan bağımlılığından daha sürdürülebilir bir büyüme modeline geçişine yardımcı olacak reformların bekleneceğini kaydetti. Bu yıl Türkiye’den sermaye çıkışları yaşandığını belirten Kelly, doğru adımların atılması ve Türk lirasının istikrar kazanmasıyla bu durumun değişebileceğini söyledi. Roger Kelly, “Bol likidite ortamında ortodoks politikalara dönüş ile birlikte daha istikrarlı bir Türk lirası, Türkiye’yi yatırımcıları çekmek konusunda güçlü bir konuma yerleştirecektir” dedi. Kelly şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2021’de yüzde 5 seviyesinde büyümesini bekliyoruz. Fakat son dönemde ortodoks bir büyüme politikasına dönülmesi, daha sıkı politika ortamı bunu biraz baskılayabilir. 2022’de ise resmi bir beklentimiz olmamakla birlikte yüzde 4-5 arasında bir büyüme öngörüyoruz.”

False