GeriEkonomi İsteyen herkes aracını elektrikliye çevirebilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsteyen herkes aracını elektrikliye çevirebilecek

İsteyen herkes aracını elektrikliye çevirebilecek
refid:18101928 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, isteyen herkesin aracını elektrikliye dönüştürebileceğini söyledi. Ergün bununla ilgili olarak dönüşüm firmalarının bakanlığa başvurduklarını belirtti.

Bakan Ergün elektrikli aracı test etti / Foto Galeri

Ankara'daki ilk elektrik şarj istasyonunun Sanayi Bakanlığı'na kurulması nedeniyle düzenlenen törene katılan Ergün, burada elektrikli Renault Fluence'i test etti.

Aysel ALP yazıyor
hurriyet.com.tr

Bakan Ergün test sürüşünün ardından elektirikli otoyla ilgili düşüncelerini 'hızlı, sessiz, seri' olarak özetledi.   

Elektrikli otolarda üretim maliyetinin yüksek olduğunu ancak vergi avantajı ile bu farkın kapanacağını söyleyen Ergün, normal araçlarda yüzde 37 olan ÖTV'nin elektirikli araçlarda yüzde 3 olarak belirlendiğini hatırlattı.

Ergün dizel araçların 100 km yolu 25-30 liraya, bu aracın ise 2.5 liraya yapabildiğini vurguladı.

Bakan Ergün Bakanlıklarına da 5 tane elektrikli otomobil aldıklarını ifade etti.

Bakan Ergün burada yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergün, kredi faizlerinin artıp artmayacağına ilişkin bir soru üzerine, bu beklentilerin konuşulmasının otomobil tüketiminde talebi öne çektiğini ifade etti. Son zamanlardaki yoğunluğun bu söylentilerden kaynaklandığını vurgulayan Ergün, “Merkez Bankası arttırmadı. Esas amacımız faiz oranlarının reel faiz oranlarının 0´a yakın olmasıdır. Türkiye ekonomisinde faiz artışı beklentisi çok gerçekçi değil” diye konuştu.

AKÜ KİRASI YAKINDA BELİRLENECEK

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise elektrikli araçların evlerden ve işyerlerinden şarj olabileceğini ifade ederek, park alanlarında şarj olabilmesi için istasyonlar kurulacağını vurguladı.

Aybar, aracın aküsünün firmaya ait olduğunu arabayı alanların Avrupa´da aylık 79 euro kira bedeli ödediklerini Türkiye´de de rakamın önümüzdeki günlerde belirleneceğini ifade etti.

2. el otomobil fırsatları için tıklayın

False