GeriEkonomi 'İstanbul'un Avrupa yeşil başkenti adaylığı şaka gibi'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İstanbul'un Avrupa yeşil başkenti adaylığı şaka gibi'

'İstanbul'un Avrupa yeşil başkenti adaylığı şaka gibi'
refid:27527043 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İngiliz The Guardian gazetesi, İstanbul'un 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti adaylığının, ağaçların kesilmesi, yeşil alanların üstünden buldozerlerle geçilmesi nedeniyle alay konusu edildiğini yazdı.

Gazete, "Aktivistler, imara alan açmak adına ağaçların kesildiğini, yeşil alanların dümdüz edildiğini söylüyorlar" ifadelerini kullandı. The Guardian'ın çevre sayfasındaki haberde şu ifadelere yer verildi: "Başvuru, kent yetkililerinin çevre protestolarına aman vermediği bir yandan da projelerin İstanbul'un az sayıdaki yeşil alanlarını tehdit ettiği bir sırada yapıldı. Türkiye'nin ana muhalefet partisi CHP'nin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı bunun 'bir şaka' olduğunu söyledi.

İstanbulun Avrupa yeşil başkenti adaylığı şaka gibi

Validebağ protestolarından bir görüntü

HALK KUTUPLAŞIYOR

Haberde ayrıca, kentin hızla gelişmesinin geride kalan yeşil alanları tehdit ettiği belirtildi. İstanbul'un çevresinde binlerce hektar ormanlık alanının üçüncü havalimanı, üçüncü Boğaz köprüsü ve Boğaz'a paralel kanal gibi devasa projelere yer açmak amacıyla kesileceğini yazan The Guardian, kentin merkezine yakın bölgelerdeki yeşil alanların da imara açma planlarına "yem" olduğunu ve bu durumun halkı kutuplaştırdığını ifade etti.

İKİ ADAY VAR

Gazete, Gezi Parkı'nda alışveriş merkezi inşaatına karşı protestoların büyüyerek ülke çapına yayıldığını hatırlattı. Son iki haftadır Üsküdar sakinlerinin çevre açısından koruma altına alınmış olan Validebağ Koru'suna cami inşaatını protesto etmek için sokaklara döküldüğünü de belirten gazete, protestolara katılan Elein Akdoğan adlı bir aktivistin, İstanbul'un Yeşil Başkent adaylığını duyduğunda kahkahayı bastığını yazdı. Bugüne kadar yedi kentin "Yeşil Başkent" unvanı kazandığı Avrupa Yeşil Başkenti yarışmasının 2017 yılı adayları arasına sekiz ülkeden 12 şehir girerken, Türkiye, İstanbul ve Bursa ile aday

2 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN KAZANDIRDIK
Bursa'nın 2017 Avrupa Yeşil Başkenti olarak adaylığını koyması konusunda açıklamalar yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Son 5,5 yılda Bursa’ya yaklaşık 2 milyon metrekare yeşil alan kazandırdık. Bunun yanında daha sağlıklı bir çevre için gerek derelerin ıslahı gerekse sanayi atıklarının kontrolüne yönelik çalışmalarımız hızla sürüyor. Bizim hedefimiz 7’den 70’e herkesin sağlık ve huzur içinde yaşamasını tesis etmek. Bu doğrultuda bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla Avrupa’da da şehrimizi ön plana çıkarmak istiyoruz. Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması için hazırladığımız adaylık dosyası kabul edildi. Nasıl tarihi miras çalışmalarımız sonucu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiysek, çevre alanında yaptığımız çalışmalarla da Avrupa’nın Yeşil Başkenti unvanını da kazanmak istiyoruz” diye konuştu. Bu arada aday kentlerin başvuruları tamamlanırken, Kasım 2014 - Mart 2015 arasında tüm başvurular uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınacak. Haziran 2015’te de 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti ödülünü kazanan kent jüri tarafından açıklanacak.

2017 Avrupa Yeşil Başkenti için diğer adaylar

Cascais ( Portekiz)
Lizbon ( Portekiz)
Porto ( Portekiz)
Cork (İrlanda)
Essen (Almanya)
´S-Hertogenbosch ( Hollanda)
Nijmegen (Hollanda)
Lahti (Finlandiya)
Pécs ( Macaristan)
Umeå (İsveç)

False