İstanbul'daki villaların nüfusu 60 bine dayandı

Capital Dergisi, İstanbul'un bir villa haritasını çıkardı. Buna göre bir süre sonra İstanbul'da villalarda yaşayanların sayısı 60 bini bulacak. Halen yapımı süren bazı sitelerdeki villa fiyatları 1.5 milyon dolara kadar çıkıyor.

Son yıllarda İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde villa sayısında önemli bir artış yaşanıyor. İstanbul'da Büyükçekmece'den Beykoz'a Kemerburgaz'dan Şile'ye kadar şehrin dört bir yanında villalar yapılıyor. Aylık ekonomi dergisi Capital'in haberine göre, tamamlandığında bu villalarda toplam 60 bin kişi yaşayacak.

İstanbul'da yeni kurulan lüks sitelerde villa ağırlığı göze çarpıyor. Villa sitelerin büyüklükleri de birbirinden farklı... Demirciköy Evleri gibi 20 villadan oluşan küçük siteler de var, Acarkent gibi 1400'ün üzerinde villanın yükseldiği siteler de...

VİLLA MERKEZLERİ

İstanbul'da Kemerburgaz, Zekeriyaköy, Bahçeköy, Tuzla, Şile, Bahçeşehir ve Büyükçekmece gibi merkezlerde inşa edilen villalar, üst gelir grubunun yeni adresleri oldu. Kemer Country, Durusu Park ve Alkent 2000 ise yeni lerleşim merkezlerinde kurulan lüks sitelerden bazıları.... Üsküdar'da ise Altunizade'nin iş merkezi haline dönüşmesi ve Capitol Alışveriş Merkezi'nin açılması, Altunizade'den Çamlıca'ya uzanan hat üzerinde de orta ve üst düzeye hitab eden siteler kurulmasına neden oldu. İstanbul'daki bir başka villa merkezi ise Sarıyer sırtları... Belgrad Ormanları içinde Zekeriyaköy, Demirciköy ve Kilyos'ta çoğu lüks villalardan oluşan lüks siteler yükseliyor. Bu bölge adeta bir villa kent haline dönüştü.

FARKLI BİR YAŞAM

Villa kentlerde yaşam kesin çizgilerle dışarıdaki kalabalıktan ayrılıyor. Hepsinde yüzme havuzu yeşil alanlar ve spor tesisleri bulunuyor. Büyük projelerde alışveriş merkezleri, okullar, atlı spor kulüpleri, tenis kortları, golf sahaları yer alıyor.

Bu villalarda oturanlar ise genellikle sanayici, tekstilci, tüccar, finans ve reklam sektöründe çalışan üst düzey yöneticiler ve rant zenginlerinden oluşuyor. Sanatçı, sporcu, doktor, avukat ve akademisyenlerin bazıları da bu villalarda oturuyor.

KENTTEN KAÇIŞ

Turyap Organizasyon Geliştirme Müdürü Güzin Uzun, üst düzey gelir grubun oluşturan insanların yeni oluşan villa ve lüks siteleri tercih etmesini şöyle açıklıyor:

‘‘Nüfusun hızlı artışı ve buna paralel olarak yaşanan çarpık kentlerleş nedeniyle insanlar İstanbul'da kent ortamından birkaç saat de olsa uzak kalmaya özlem duyuyorlar. Özellikle ekonomik durumları uygun olan aileler de ise bu özlem müstakil evlere yönelim olarak kendini gösteriyor. Hem İstanbul içindeki, hemde dışındaki bu tür konutlara uzun süreden beri yoğun bir talep yaşanıyor. İnsanların sitelere ve site içindeki villalara yönelmesinin diğer nedenleri ise güvenlik, sosyal çevre, yeşil alanların çokluğu, sosyal aktiviteler ve spor tesisleri.''

Haberle ilgili daha fazlası: