GeriEkonomi İstanbul Defterdarı Doğu için uyarıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Defterdarı Doğu için uyarıyor

İstanbul Defterdarı Akif Hamzaçebi, bir yandan Türkiye'de toplanan vergilerin yüzde 40'ını temsil eden bir kentin vergi sorunlarıyla uğraşıyor. Bir taraftan da, Hükümetin Doğu'ya yönelik yeni çıkardığı teşvikleri hatırlatıp, İstanbul'daki işadamlarını ‘‘Bölgeye gidin’’ yönlendirmeye çalışıyor.

Akif Hamzaçebi, İstanbul'un Defterdarı. Hamzaçebi, göreve geldiğinden beri İstanbul'da vergi incelemelerinde önemli gelişmeler oldu. Bu konudaki en son örnek, Titan zinciri olayında sergilendi. İstanbul Defterdarlığı ve ilgili vergi daireleri hemen devreye girip, Titan'ın merkezinin bulunduğu İzmir'le bağlantı kurdu. Titan'ın başındaki kişilerin, sistem liderlerinin bütün mal varlıklarını belirlemeye çalıştı. Bulduklarına ihtiyati haciz koydular. Kısacası Hamzaçebi, İstanbul'a vergi yönünden bir hareket getirdi. Hamzaçebi, İstanbul'daki hizmetlerinin yanısıra, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni de gözardı etmemek gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden de başta İstanbul'daki işadamları olmak üzere, Batı'da yatırımları olanlara Dogu ve Güneydoğu'ya yönelmeleri çağrısı yapıyor. Akif Hamzaçebi, Hükümetin 23 Ocak'ta çıkardığı kararları hatırlatarak, ‘‘Doğu ve Güneydoğu'da yapılacak yatırımlar için çok önemli teşvikler getirildi. İşadamlarımız bunlardan yararlanıp Dogu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yatırım yapsınlar’’ diyor.

Hamzaçebi, Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik teşvikler konusunun daha çok ‘‘bedelsiz arazi tahsisi’’ yönüyle yansıdığına işaret ederek, şunları söylüyor:

‘‘Evet, o bölgeye yapılacak yatırımlar için bedelsiz arazi tahsisi önemli. Ama daha önemli teşvikler de var.

Bunların başında Kurumlar ve Gelir Vergisi muafiyeti geliyor. Bölgeye yapılacak yatırımlar 1 Ocak 1998'den 2000 yılı sonuna kadar Gelir Vergisi'nden muaf olacak. Daha sonra da 2007 yılına kadar belirli vergi indirimlerinden yararlanılacak. Bu indirimlerde çalıştırılan işçi sayısı baz alınacak.

Yine bölgeye yapılacak tesislerde çalıştırılacak işçilerin SSK primleri için, işveren payı konusunda Hazine'nin desteği olacak.

Teşvikler bu kadarla da kalmıyor. Bölgede mevcut yatırımı olan işadamları, çalıştırdıkları işçilere ilaveten işçi aldıkları takdirde, bunların Gelir Vergisi kesintisinde indirimden yararlanabilecekler.’’


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False