GeriEkonomi İşsizlik zirvesinde büyük sürpriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşsizlik zirvesinde büyük sürpriz

İşsizlik zirvesinde büyük sürpriz
refid:14961083 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında bugün toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun en önemli gündem maddesini işsizlik oluşturuyor. Zirvenin en büyük sürprizi ise bölgesel asgari ücret uygulaması... Zirvede, engelli vatandaşlar için yaratılacak istihdam ile ilgili projeler de açıklandı.

Katılımcılar asgari ücretin bölgelere göre belirlenmesi konusunu masaya yatırılacak ve konu tartışmaya açılacak.

Toplantıda ayrıca işçi örgütlerinin şiddetle karşı çıktığı kıdem tazminatı, esnek çalışma ve özel istihdam büroları ile geçici iş ilişkisi kurulması ile İşsizlik Sigortası Fonu'na ilişkin konular da ele alınacak.

Esnek çalışma, bölgesel asgari ücret ve kıdem tazminatı konuları işveren örgütlerince her fırsatta talep edilirken hükümetler işçinin itirazları nedeniyle bugüne kadar düzenleme yapmaya yanaşmamaışlardı.

Öte yandan toplantıda hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı istihdam strateji belgesi taslağı da işçi, işveren, çiftçi ve esnaf örgütlerine ilk kez sunulmuş olacak. Taslağa son şekil ise toplantının ardından yapılacak çalışmada verilecek.

Aysel ALP yazıyor
hurriyet.com.tr

55 BİN ÖZÜRLÜ ALINACAK

Öte yandan toplantı öncesinde verilen bilgiye göre iki yıl içinde kamuya 34 bin 618 özürlü memur; kamu ve özel sektöre işçi olarak ise 20 bin 420 özürlü alınacak. Böylece toplam 55 bin 38 özürlü işe girmiş alınacak.

5 yıl içinde İşkur'un çalışan sayısı da 10 bine çıkacak.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False