İsrail tarlada 5 yıldızlı oldu gözünü Japonya'ya dikti

Tarım alanında yeni teknolojiler yaratarak yüksek verimlilik sağlayan İsrail, çölün ortasındaki Arava Tarım Merkezi'nde bitkilere lüks otel orası ortamı sağlanıyor. Tarım mucizesi ile tanınan İsrail, Japonya gibi yeni pazarlara açılmak istiyor.

TARIM alanında yarattığı mucizelerle tanınan İsrail, teknoloji sayesinde çölde tarım merkezleri yaratırken, bitkiler de teknolojinin sağladığı tüm olanaklardan yararlanıyor. Başkent Tel-Aviv'de 19-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Agritech (tarım teknolojisi) Fuarı'na hazırlanan İsrail'de, Arava gibi merkezlerle tarıma yönelik yatırımlar sürüyor. Çölde tarım mucizesini dünyaya duyuran İsrail, yeni merkezler kurarak yerleşimcilerin tarım yapmasını özendiriyor. İsrail, Ürdün sınırında çölün ortasında kurulan Arava Tarım Merkezi'nde çevrede tarım yapan Yahudi çiftçiler için Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları yapılıyor. Arava'da deneme üretiminin yapıldığı seralarda, air-condition sistemi, bilgisayarlarla kontrol edilen sulama sistemleri bulunuyor. Yaz aylarında gündüz ortalama sıcaklığın 40 santigrad derece olduğu Ölü Deniz'in hemen yanındaki bölgede bitkilerin aşırı sıcaktan olumsuz yönde etkilenmemesi için air-condition çalıştırılıyor. Kış aylarında ise sıcaklık gündüz 25 santigrad derece oluyor, geceleri ise sıcaklık 0 dereceye kadar iniyor. Bu nedenle seraların geceleri ısıtılması gerekiyor. Arava'da çöl ortasında yüksek teknoloji yatırımı ile gül yetiştirmeyi başaran İsrailli çiftçiler bunları Avrupa pazarına satıyor. Bir metrekaresi 10 bin dolara mal olan seralarda yılda bir metrekareden 350 gül alınıyor.

TAYLAND'DAN İŞÇİ

Arava tipi gelişmiş tarım merkezlerinin finansmanı Ulusal Musevi Fonu tarafından yapılıyor. Yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırımla oluşturulan merkezde, Yahudi çiftçilere çölde sulu tarım yapmanın, çiçek yetiştirmenin yöntemleri öğretiliyor. Filistinliler'in çalışamadığı Arava'da, Taylandlı mevsimlik işçiler günlük işlerin bir kısmını görüyor. Volcanic Center Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) yöneticisi Shlomo Navarro da, İsrail'de tarım sektöründe teknolojinin payının yükseldiğini belirtti. Navarro, şimdi sıranın ürün çeşitlendirilmesi ve Japonya gibi yeni pazarlar bulunmasına geldiğini söyledi. Navarro, ‘‘İsrail'in tarım mucizesinin arkasında teknolojik yatırım vardır. İsrail çiftçisi teknolojinin önemini çok iyi bilir ve araştırma merkezlerini destekler’’ dedi. Araştırma merkezlerinde, tarımsal ürünlerin verimlilik ve dayanıklılığının geliştirilmesi ve yeni ürünlerin yetiştirilmesinin üzerinde çalışıldığını kaydeden Navarro, ‘‘Özellikle son dönemde, tadı ve kokusu eskisi gibi olan doğal ürünler üzerinde çalışıyoruz’’ diye konuştu.

İsrail'de çiftçiler ürünün yüzde 1'ini araştırma merkezlerine veriyor. İsrail Tarımsal Gelişme Direktörü Yits Hak Lidor, su sorunu nedeniyle tarımsal alanda kullanılan suyun maliyetinin çok yükseldiğini söyledi. Su problemini aşmak için özellikle tarımsal alanda suyu 2-3 kez kullanmayı sağlayan metodlar geliştirdiklerini belirten Lidor, ‘‘Deniz suyunu arıtmaya çalışıyoruz. Türkiye'den de su almayı düşünüyoruz’’ dedi.

Böceklere optik inceleme

İSRAİL'de tarımın geliştirilmesi için iki ayrı yol kullanılıyor. Birincisi tarımsal alanda kullanılan teknolojiler geliştiriliyor, ikincisi tarım ürünleri için sürekli olarak yeni pazarlar bulunuyor.

Tarımda üretim alanını geleneksel ürünlerden, çiçeğe doğru kaydıran İsrail, ekzotik tarım ürünleri de yetiştirerek farklı pazarlara girmeye çalışıyor.

İsrail'li araştırmacıların geliştirdiği yöntemlerle çiçekler 8 gün canlılıkların yitirmeden kalabiliyor. Bu da İsrail çiçeğinin Avrupa pazarına deniz yoluyla ulaştırılmasını sağlıyor.

Ürünlerin yapraklarına zarar veren böcekleri optik cihazlarla izleyen İsrail, böceklerin yapraklar üzerinde çiftleşmesini engeleyecek sesler çıkartan uygulamalarla veremlilik artışı sağlıyor. İsrail bir yandan tarımsal alanda verimlilik esasına göre çalışırken, bir yandan da Japonya gibi tarım ürünlerine yüksek para ödeyen ülkelere ihracat yapmaya çalışıyor.

Hayatı çölde geçti

ZİRAAT Mühendisi olarak master derecesi bulunan Rivka Offenbach, 26 yıldır çölde yaşıyor. Çölde yaşamaktan ve Arava Tarım Merkezi'nde çalışmaktan son derece memnun olduğunu ifade eden Offenbach emeklililği düşünmüyor. ‘‘İzin verdikleri kadar çalışacağım’’ diyen Offenbach, ‘‘Eğer beni emekli ederlerse internetin başında daha fazla zaman geçiririm ya da biraz dünyayı gezerim’’ diyerek gelecek için planlarını özetliyor.

Kibutz ve Moshav çiftlikleri

İSRAİL tarımı Kibutz ve Moshav adı verilen çiftliklerde yapılıyor.

Kibutz'larda tarımla ilgilenen aileler toprakları kollektif olarak işleyip, elde edilen geliri de paylaşıyor.

Moshav'larda ise tarımla uğraşan aileler sadece kendilerinin olan toprakları işliyorlar. Ancak her biçimde de toprak mülkiyeti devlete ait olduğundan iki işletme biçimi de İsrail’de kollektif işletme olarak kabul ediliyor.

Üretimin merkezileşmesini, araştırma merkezlerinin oluşturulmasını kolaylaştıran Kibutz ve Moshav modelleri, İsrail'de tarım ürünlerinin yüzde 81'ini yetiştiriyor.

İsrail'de toplam 981 tarıma yönelik yerleşim biriminin 722'sini Kibutz ve Moshav'lar oluşturuyor. Geri kalan yerleşim birimlerinden 224'ü Yahudi, 35'i ise Arap kökenlilere ait bulunuyor.
Haberle ilgili daha fazlası: