İSO 500 listesindeki Royal Halı'ya hacizler başladı, borsada 'yakın izlemeye' alındı

Güncelleme Tarihi:

İSO 500 listesindeki Royal Halıya hacizler başladı, borsada yakın izlemeye alındı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 03, 2016 10:12

Borsa İstanbul, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan halka açık konumdaki Royal Halı’yı ‘Yakın İzleme Pazarı’na aldı. Royal Halı’nın bağlı bulunduğu Naksan Holding’in sahipleri geçtiğimiz hafta tutuklanmıştı.

Haberin Devamı

Konu ile ilgili, Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, Royal Halı’nın (Royal Halı İplik Tekstil Mobilya San. ve Tic. A.Ş.) vadesi geçmiş bir dizi borcu bulunuyor. Yine, vadesi gelmediği halde, şirketin geri çağrılan finansal borcu da bulunuyor.

MAKİNELERE REHİN KONULDU
Öte yandan, finansal kuruluşların bir kısmı, alacaklarını tahsil etmek için şirket aleyhine haciz işlemi başlattı. Bir alacaklı tarafından da, bazı makine ve ekipmanlar üzerine rehin konuldu.

AÇIKLAMA YAPMA YETKİMİZ KALMADI
Borsa İstanbul açıklamasında, şirketin yaşadığı tüm bu durumlara karşı KAP’a açıklama yapılmadığı belirtildi. Royal Halı’dan yapılan açıklamada ise, şirketin yönetim kurulu başkanı Taner Nakıboğlu ve yönetim kurulu üyesi Cahit Nakıboğlu’nun tutuklandıkları hatırlatılarak ‘Adı geçen kişilerin elektronik sertifikaları ile KAP'da açıklama yapılması nedeniyle KAP'da açıklama yapma olanağımız şu an için kalmamıştır” denildi.

Haberin Devamı

'YAKIN İZLEME PAZARI’NA ALINDI
Borsa İstanbul, ilgili yönergeye hatırlatmada bulunarak, şirketin uyarılarak, ‘Yakın İzleme Pazarı’na alındığını duyurarak şu açıklamayı yaptı: “Şirketin uyarılarak paylarının Yakın İzleme Pazarı'na alınmasına ve bu uyarının Yönergenin 32 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (a) bendi kapsamında birinci uyarı olarak sayılmasına, pazar değişikliğine ilişkin Yönetim Kurulu kararının alınmasından itibaren izleyen iş günü seans sonuna kadar payların işlem sırasının kapalı kalmaya devam etmesine ve ikinci iş gününden itibaren payların Yakın İzleme Pazarı'nda işlem görmeye başlamasına karar vermiştir.”

İSO 500 LİSTESİNDE YER ALIYOR
Naksan Holding’in çoğunluk hissedarı olduğu Royal Halı 12 yıl kadar önce üretime başladı. Türkiye genelinde 200’ü aşkın showroom ve bin 300’e yakın satış noktasında ürünleri satılan Royal Halı, İstanbul Sanayi Odası’nın son açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor.

SAHİPLERİ TUTUKLANDI
Royal Halı’nın sahipleri Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu geçtiğimiz hafta tutuklanmıştı. Gaziantep Valiliği tarafından yapılan açıklamada iki ismin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklandıkları açıklanmıştı.

Haberin Devamı

YAKIN İZLEME PAZARI NEDİR?

Borsa İstanbul'un internet sitesindeki açıklamaya göre, yakın izleme pazarı belirli gelişmelerin oluşması halinde Yıldız Pazar, Ana Pazar, Gelişen İşletmeler Pazarı ve Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’ndan çıkarılan şirketlerin paylarının Borsa İstanbul bünyesinde işlem görebileceği pazar. 

 

BAKMADAN GEÇME!