İsim benzerliği 1.5 trilyona patladı

Tarım Bakanlığı’nın ‘sahte balcılar’ listesinde ‘Gaziantep Binbirçiçek’in yer alması, Orbal A.Ş.’ye ait gerçek Binbirçiçek’e 5 günde 1.5 trilyon lira zarar ettirdi. Bakanlık özür diledi, bilimsel raporlar Binbirçiçek ‘temiz’ diyor ama büyük marketler ürünü rafa koymuyor.

TÜRKİYE genelinde 14 bin civarında üreticiyle ‘doğal yollardan bal üretme’ mücadelesi veren Binbirçiçek, isim benzerliği yüzünden büyük darbe yedi. Önceki hafta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ‘sahte balcıları açıklama’ operasyonunda ‘sahte balcılar listesinde’ gösterilen ‘Gaziantep Binbirçiçek’ adı, Orbal A.Ş.’ye ait gerçek Binbirçiçek’e 5 iş gününde 1.5 trilyon lira zarar etti. Şirketin büyük market zincirlerindeki ürünleri iade edildi, marketlere ürün sevkiyatı durdu.

BAL ÜRETİCİSİ İŞSİZ KALIR:

Orbal Arıcılık Balcılık Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yılmaz ile Murahhas Üye Yavuz Kaya Yılmaz, ‘Biz hiçbir zaman sadece biryerlerden bal toplayıp ambalajlayıp satan bir firma olmadık. Ülke genelinde en doğal yollardan bal üretilmesi için köyleri örgütledik. Eğer bu ‘yanlışlık’ krizini aşamazsak binlerce bal üreticimiz ve doğrudan çalışanımız işsiz kalacak’ dedi.

BAKANLIK ÖZÜR DİLEDİ:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, Orbal A.Ş.’ye ‘Bir hata olmuş, özür dileriz; isterseniz biz basın açıklamasıyla duyuralım isterseniz sizin yapacağınız toplantıya katılıp durumu düzeltelim’ dedi ardından da Bakanlığa bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün de Orbal A.Ş.’ye ‘Yapılan analizler sonucuna göre firmanıza ait ‘Binbirçiçek’ markası basında yer alan ‘sahte balcılar’ kategorisinde bulunmamakta olup, firmanız Bakanlığımızın www.tarim.gov.tr adresinde yer almamaktadır’ ibareli bir yazı gönderdi. İstanbul Valiliği de Binbirçiçek’in analiz edildiğini ve Gıda Kodeksine uygun çıktığını açıkladı.

Tansaş analiz yaptırdı ürünümüz raftan inmedi

ORBAL A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yılmaz, bu kriz sürecinde Tansaş dışındaki büyük market zincirlerinin Binbirçiçek’i depoya çektiğini söyledi. Yılmaz, ‘Tansaş ise sattığı ürünleri kendisi düzenli olarak analiz ettiriyor. Bu nedenle de Binbirçiçek’in doğal ve gerçek bal olduğunu biliyorlar. Raftan indirmediler’ dedi.

BİNBİRÇİÇEK’in marka olarak Orbal A.Ş.’ye tescilli olduğunu söyleyen Hamdi Yılmaz, ‘liste krizi’ öncesi piyasa değerinin 15 milyon dolar civarında bulunduğunu söyledi. Yılmaz, ‘Gaziantep Binbirçiçek diye bir marka ya da şirket var mı o da belirsiz. Bu iş nasıl oldu anlayamadık’ dedi. Binbirçiçek Orbal A.Ş., entegre bir yapıda ana arı, arılı kovan üretim, bal, arı ürünleri işleme, arıcılık malzemeleri üretiyor ve pazarlamasını yapıyor. 14.000 sözleşmeli üreticisi olan organizasyon üniversitelerle ortak çalışıyor ve yeni arıcılar oluşturmak için Anadolu’da eğitim programları düzenliyor. Yeni arıcıların tüm malzemelerini ve masraflarını karşılıyor. Geçen yıl 10 milyon dolar civarında ciro yapan firma Japonya’ya da bal ihracatı gerçekleştiriyor. Batman Sason’da da GAP Bölge İdaresi ile proje yapan şirket Sason adıyla yeni bir bal markası da tasarlamıştı.
Haberle ilgili daha fazlası: