GeriEkonomi İşçi emeklisini bile soydular
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşçi emeklisini bile soydular

Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'nin, kendine üye olmayan binlerce işçi emeklisinin maaşından her yıl yüz milyarlarca liralık kesinti yaptığı iddia edildi. İnceleme yapan SSK müfettişleri, başta Karabük olmak üzere pek çok ilde sahte üyeliklerin bulunduğunu belirledi.

Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'nin (TİEC), üyesi olmayan binlerce işçi emeklisinin maaşından her yıl yüz milyarları bulan aidat kestirdiği öne sürüldü. İddia ve ihbarlar üzerine SSK müfettişlerinin yaptığı soruşturmada, başta Karabük ili olmak üzere bir çok ilde sahte üyeliklerin bulunduğu saptandı.

Bunun üzerine, SSK Teftiş Kurulu Başkanlığı, TİEC hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Olay bir soru önergesi ile CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül tarafından Meclis gündemine getirildi. Bu iddialar ve gelişmeler üzerine harekete geçen SSK Genel Müdürlüğü kurum bünyesinde bir komisyon oluşturarak, soruna çözüm bulunmasını istedi. Tahsisler Dairesi, Hukuk Müşavirliği ve Bilgi İşlem Dairesi'nden temsilcilerin oluşturduğu Komisyon, cemiyet namına emeklinin maaşından kesme işleminin, yasalara göre ‘noter şartı’ ile yapılması gerektiği yönünde rapor verdi.

Bu teknik komisyonun raporu bugün toplanacak SSK Yönetim Kurulu'nda ele alınacak. Yönetim Kurulu'nda rapor yönünde karar alınarak, emeklinin TİEC'ne noterden tasdikli üyelik formunu ibraz etmesi halinde, ‘kaynaktan aidat kesme’ye onay vermesi bekleniyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre, ‘noter şartı’ aranmasa bile, cemiyet adına kaynaktan aidat kesilebilmesi için, en azından emeklinin fotoğraf ve imzasının olduğu üyelik belgesinin ibraz edilmesi şartına bağlanacağı belirtildi.Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False