İş Bankası’ndan Cumhuriyetin 100. Yaşında Atatürk Konferansı

Güncelleme Tarihi:

İş Bankası’ndan Cumhuriyetin 100. Yaşında Atatürk Konferansı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 07, 2023 11:26

Türkiye İş Bankası, Cumhuriyetimizin 100. yaşı vesilesiyle “Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış” başlıklı uluslararası bir konferans düzenleyecek.

Haberin Devamı

Milli Mücadelenin ardından elde edilen siyasi bağımsızlığın ancak iktisadi bağımsızlıkla mümkün olabileceği düşüncesinden hareketle Gazi Mustafa Kemal Türkiye İş Bankası, Cumhuriyetin 100. yıldönümünü özel etkinliklerle kutlamaya devam ediyor.

Mart ayında, Müzelerinde Cumhuriyetimizin ilk 15 yılında başarılan iktisadi ve sosyal hayatın kalkınmasının anlatıldığı “Yaşasın Cumhuriyet!” sergisinin kapılarını açan Banka, tüm yurtta 100. yıl heyecanı, coşkusu ve mutluluğunun daha da yükseldiği, 29 Ekim’e geri sayımın başladığı bir dönemde “Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış” başlıklı uluslararası bir konferans düzenliyor.

 

YURT İÇİNDEN VE YURT DIŞINDAN ÖNEMLİ İSİMLER KATILIYOR

İş Kuleleri Salonu’nda 28-29 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek konferansta, yurt içinden ve yurt dışından önemli konuşmacılar, tarihten ekonomiye, bilimden kültüre ve spora geniş bir yelpazede pek çok konuyu geçmişten geleceğe uzanan bir yaklaşımla ele alacak.

Haberin Devamı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasını yapacağı,  İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali ve Genel Müdürü Hakan Aran’ın ev sahipliğinde düzenlenecek konferansta;

  • Tüm dünyada ses getiren Sapiens, Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi, 21. Yüzyıl İçin 21 Ders gibi kitapların yazarı tarihçi ve filozof Yuval Noah Harari,
  • New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve Nobel ödüllü iktisatçı Thomas J. Sargent,
  • Roma La Sapienza Üniversitesi’nde Avrasya Tarih, Türk Dili ve Tarihi dersleri veren ve “Atatürk” isimli bir kitabı bulunan İtalyan akademisyen Fabio L. Grassi,
  • MIT Dijital Ekonomi Girişimi’nin Kurucu Ortağı Andrew McAfee,
  • UNESCO eski Genel Direktörü Irina Bokova konuşma yapacak.

Konferansta Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Prof. Dr. Burcu Özsoy, Dr. Doğan Çetinkaya, Prof. Dr. Çiğdem Gündüz Demir gibi tarihten arkeolojiye, yapay zekâdan bilime ve sanata çeşitli alanlarda ülkemizin önde gelen isimleri de Atatürk vizyonundan yola çıkarak ihtisas alanlarında konuşmalar yapacak.  

İş Bankası, Atatürk’ün kalkınma hedeflerindeki önemli kilometre taşlarından biri

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, konferansa ilişkin yaptığı açıklamada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, çağının çok ilerisindeki vizyonerliğinin göstergelerinden birinin siyasi bağımsızlıkla iktisadi bağımsızlığı buluşturan yaklaşımı olduğunu vurguladı. Atatürk’ün, bu yıl 100. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin kilometre taşlarını döşerken büyük bir kalkınma hamlesi başlattığını belirten Sözen, 26 Ağustos 2024’te 100. yaşını kutlayacak olan İş Bankası’nın bu önemli adımlardan biri olduğunu ifade etti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!