İran ile dava 17 Şubat'ta

İran ile dava 17 Şubatta

TÜRKİYE’nin doğalgaz alım anlaşması yaptığı üç ülke olan Azerbaycan, İran ve Rusya arasında en pahalı gazı İran satıyor. Kontratların içinde en avantajlı olanı ise Azeri anlaşması. Türkiye, müzakerelere rağmen İran’ın indirime yanaşmaması üzerine konuyu uluslararası tahkime taşımıştı. Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ndeki (ICC) ilk görüşmelerin 17 Şubat’tan itibaren başlayacağı öğrenildi.

Haberin Devamı

RUSLARDAN UCUZ OLURDU
Yılda ortalama 47 milyar metreküp doğalgaz tüketen Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini İran’dan karşılıyor. Türkiye’nin, Tahran ile yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz kontratı bulunuyor. Enerji Bakanlığı kaynakları, İran’la müzakereler yapıldığını ancak istenilen indirim miktarını İran’ın vermeye yanaşmadığını anlatarak, şöyle konuştu: “İki ayrı tahkim davası var. İki tahkim birleştirildi, bunların görüşmeleri 17 Şubat’ta başlıyor. 2014 sonu, 2015 başlarında bu tahkim sonuçlanacak. İki tahkiminde ikisinde de yüzde 25’in üzerinde indirim istedik. Düşük senaryoya göre toplamda 2 milyar dolar alırız, yüksek senaryoda daha yüksek alırız” şeklinde konuştu. İran’ın gaz fiyatına yüzde 25 indirim yapması durumunda diğer kontratlara göre nasıl bir tablo ortaya çıkacağını sorduğumuz Bakanlık kaynakları, “Yüzde 25’in biraz üzerinde indirim alınması halinde, İran gazı Rus gazından daha ucuz konuma gelebilir” dedi.

Haberin Devamı

AL YA DA ÖDE BİTİYOR
İran’dan 1.2 milyar metreküp al ya da öde miktarı kaldığını ve bunun da 2014 yılsonunda biteceğini dile getiren Bakanlık kaynakları, “Böylece Türkiye’nin İran ile al ya da öde yükümlülüğü ortadan kalkacak. İran’la parasını verip de alamadığımız gaz olmayacak” dedi. Son günlerde İran’dan gaz girişinde bir azalma olduğunu doğrulayan Bakanlık yetkilileri, “Normalde İran’dan tam kapasite geliyor fakat şu günlerde İran’daki bazı teknik sorunlar nedeniyle yarısından az geliyor. Bu düşüşü Azerbaycan, LNG kargoları ve Gazprom’la telafi ediyoruz” şeklinde konuştu. Bir yandan tahkim süreci devam ederken, diğer yandan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın iki hafta önceki Tahran ziyaretinde gündeme getirdiği doğalgaz fiyatında indirim görüşmeleri İranlı yetkililer ile Ankara’da devam ediyor. Gelecek hafta tamamlanması beklenen görüşmelerden sonuç alınması ihtimalinin çok yüksek olmadığı da ifade ediliyor. İki ülke heyetleri, İran’ın yıllık 10 milyar metreküp ek doğalgaz vermesi teklifinin de değerlendiriyor.

Haberle ilgili daha fazlası: