GeriEkonomi Irak ve Siirt'e takıldık uçuşa hazır bekliyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak ve Siirt'e takıldık uçuşa hazır bekliyoruz

Oyak Çimento ve Otomotiv Şirketleri Başkanı Celalettin Çağlar, Türkiye'yi ‘‘uçmaya hazır’’ bir kuşa benzetti ve ‘‘Savaş stresinin bitmesi ve Siirt seçimlerinin olumlu etkisi çok önemli. Ekonomi için hükümetin tek başlı olması yeterli’’ dedi.

Türkiye'nin en büyük sanayi gruplarından OYAK'ın Çimento ve Otomotiv Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar, Türkiye'yi uçmaya hazır bir kuşa benzetti ve bu kuşu uçuracak rüzgarın iki önemli sorunun aşılmasına bağlı olduğunu söyledi. Çağlar, ‘‘Ben şahsen Irak savaşından sonra Türkiye'de çok şeyin değişeceğine inanıyorum. Siirt seçimleri de olumlu bir etki yapacak’’ dedi. Irak'ta savaş başladı başlayacak tartışmalarının 5 yaşındaki çocuklarda bile ‘‘savaşıyoruz’’ fikri oluşturduğunu kaydeden Çağlar şunları söyledi:

‘‘Yalnız Türkiye de değil bütün dünya da zihinsel olarak bu savaşa çok alıştı. Bu savaşın şu veya bu şekilde bir neticeye bağlanması sonunda bütün dünya nefes alacak en derin nefesi de Türkiye alacak. Siirt seçimlerinin belli olmasıyla da Ankara'daki yeni hükümet daha konsantre, daha birlik, daha bir koordinasyon içinde, alışma devresini de geçirmiş olarak çalışacak ve bahar aylarına daha hızlı gierecek. Bunun da Türkiye'ye çok iyi yansıyacağını ümid ediyorum.’’

Türkiye'nin sorunları çok olan bir ülke olduğunu vurgulayan Çağlar, en önemli sorunların da borçlar ve işsizlik olduğunu anlattı. Çağlar şöyle konuştu:

‘‘Ekonomik anlamda hükümetin tek sesli, güven verici, söylediğini yapan bir ortamda olması, tek başlı olması Türkiye için yeterli. Çünkü Türkiye uçmaya hazır. Uçmaya hazır da kanatları bir rüzgar bekliyor. O rüzgarı da hükümetin gerçek anlamda vermesi lazım. 3 Kasım seçimlerinden sonra o rüzgar gelmişti ve bütün gazeteler pembe çıkmaya başlamıştı. Aslında hiçbirşey değişmemişti. Hükümetin birşeylerin değişeceğini göstermesi lazım. Başka şansı da yok. Gerçek olmayan sanal olan herşey biter.’’

Olası Irak operasyonuna destek verme karşılığında Türkiye'nin zararlarının karşılanması amacıyla sürdürülen tartışmalara da değinen Çağlar, ‘‘Burada önemli olan Türkiye'ye ekonomik yardımların ötesinde ekonominin kendisinin nefes alacak olmasıdır.’’ dedi.

Çimento ciromuz 442 trilyon

Oyak Çimento ve Otomotiv Şirketleri YÖnetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar, geçen yıl üretimde yüzde 7.2, satışlarda yüzde 35, operasyon karında yüzde 12'lik artış sağladığı bildirdi. Grubun, Adana, Bolu, Ünye, Mardin, Elazığ, Niğde ve İskenderun olmak üzere 7 fabrikasında geçen yıl toplam 6.1 milyon ton çimento üretildiğini söyleyen Çağlar, satış hasılatının 442.2 trilyon liraya, operasyon karının da 74 trilyon liraya ulaştığını açıkladı.

Çağlar, 2003 yılı için üretimde yüzde 15, ciroda ise yüzde 30 seviyesinde büyüme planladıklarını bildirdi

Duble yolun üçte biri beton olsun

Oyak Çimento ve Otomotiv Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar, hükümetin programladığı ve yapımına başladığı 15 bin kilometre duble yolun hiç değilse üçte birinin beton yol yapılmasını önerdi. Çağlar, bu sayede her yıl bakım harcaması gerektirmeyen sağlam ve ekonomik yol yapılacağını belirterek, ‘‘Asfalt yol her yıl bakım gerektirir. Beton ya da asfalt yol maliyeti ise aynı. Bunu yaparsak büyük ısraftan kurtuluruz’’ dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False