Intel hastaneden 4 bin kat temiz ortamda üretiliyor

25 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük bilgisayar mikroişlemci üreticisi Intel, Pentium II ile her eve en az bir bilgisayar hedefini hayata geçiriyor. Özellikle Avrupa'da bilgisayar satışlarının her yıl önceki yılları ikiye katlayarak ilerlediği, Pentium II'lerin bu satışlarda büyük pay sahibi olduğu açıklandı. ABD'nin, Avrupa'ya, bilgisayar kullanımı konusundaki üstünlüğünün önümüzdeki bir kaç yıl içinde ortadan kalkacağını bildiren Intel yetkilileri, son yıllarda Avrupa'da televizyon satışlarının bile bilgisayar satışlarının gerisinde kaldığını vurguladılar.

TAM STERİL

Ev bilgisayarları için üretilen işlemcilerin en yenisi olarak gösterilen Pentium II'ler İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan 3 bin 400 işçinin çalıştığı dev tesiste üretiliyor. Intel yetkilileri yeni işlemcilerin bir ameliyat odasının 4 bin katı oranında daha temiz ortamda, mikro dijital mikroskoplar sayesinde üretildiğini belirtiyorlar. Tam steril ortam olarak nitelenen üretim sahasının temizliği ise üretimin yapıldığı odadaki havanın her 6 saniyede bir tamamen dezenfekte edilip değiştirilmesi ile sağlanıyor. Bu ortamda çalışanlar ise steril özel giysiler ve nefesin dışarı temizlenmiş olarak çıkmasını sağlayan gaz maskeleri kullanmak zorundalar.

Intel'in yeni işlemcisinin hedef kitlesinin ev bilgisayarları olduğu belirtilirken yeni işlemcide pek çok yeni özellik bulunuyor.

Pentium II, dijital fotoğraf makinalarıyla bilgisayarlara aktarılan fotoğraflarda amatör ya da profesyoneller için sınırsız imkanlar sağlıyor. Her türlü montaj, renk değiştirme ve rötuş imkanının yanısıra Pentium II, fotoğrafın elektronik postayla dilediğiniz yere gitmesine ya da bir yazıcıyla kolayca kağıda basılmasına imkan veriyor.Haberle ilgili daha fazlası: