GeriEkonomi İngiliz Tesco, Kipa'yı ‘koşullu’ alıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz Tesco, Kipa'yı ‘koşullu’ alıyor

KİPA-Tesco arasındaki ortaklık görüşmelerinde, ‘şartlı anlaşma’ noktasına gelindi. Anlaşma tamamlanırsa, Tesco, Kipa için kasasındaki ‘net nakit’ miktarı hariç 117 milyon dolar ödeyecek.

KİPA Kitle Pazarlama Tic. ve Gıda San. A.Ş'nin A grubu hisselerinin yüzde 84.33'ünün İngiltere'nin en büyük süpermarket zinciri olan Tesco'ya satışının bazı ön koşulların tamamlanmasıyla gerçekleşeceği bildirildi.

Satış için belirlenen fiyatın 117 milyon 719 bin dolar olduğu ancak satış anlaşmasının imzalanması sırasında şirketin kasasında yer alacak ‘net nakit’ miktarının da bu tutara ekleneceği açıklandı. Kipa'nın dünkü İMKB kapanışına göre piyasa değeri ise 100 milyon dolar düzeyinde kaldı. Kipa-Tesco ortaklığının ‘şarta bağlı’ gerçekleşeceği haberleri, ilk seansta Kipa'nın hisselerinde düşüş nedeni oldu.

Kipa'dan yapılan açıklamada, şirketin bazı A grubu hissedarları ile Tesco Plc arasında bir kısım A grubu Kipa hissesinin satın alınmasına ilişkin müzakereler, şarta bağlı bir anlaşmanın imzalanması ile sonuçlandığı ifade edildi.

Bu anlaşmaya göre, Tesco Plc, devir işleminin tamamlanacağı kapanış tarihi itibarı ile toplam A grubu hisselerin yüzde 51.145'ini, müteakip üç yıl içinde ise yüzde 33.185'ini satın alacak.

Tesco Plc tarafından A grubu hisseler için ödenecek satın alma bedeli, Kipa'nın toplam değeri ve kapanış tarihi itibarı ile Kipa'da bulunan net nakit meblağın toplamının, hisselerini satacak olan A grubu hissedarların payına düşen miktarın bir yüzdesi olacak.

Taraflar, Kipa tarafından ihraç edilen A ve B grubu hisselerin tamamının oluşturduğu Kipa'nın toplam değerini 117 milyon 719 bin Amerikan Doları olarak belirledi. Bu değere şirketin kapanış tarihi itibari ile sahip olacağı net nakit tutarı da eklenecek. Net nakit, şarta bağlı anlaşmada belirtilen ilkeler ışığında hesaplanacak ve bu doğrultuda gerekli satın alım bedeli değişiklikleri kapanış tarihinden kısa bir sonra gerçekleştirilecek.

Kipa açıklamasında, örnek teşkil etmesi ve fikir vermesi açısından 30 Kasım 2002 tarihi itibarı ile Kipa'nın net nakit miktarının 27 milyon 138 bin dolar olarak hesaplandığı, ancak örnek olarak verilen bu net nakit tutarının kapanış gününe kadarki süreçte artış veya azalış gösterebileceği, bu nedenle bu aşamada kesin bir toplam tutarın verilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

KOŞULLU SATIŞ

Satış işleminin gerçekleşmesi, gerekli izinlerin alınması ve Kipa'nin gayrimenkullerine ilişkin şartlar dahil olmak üzere, belirli bazı ön koşulların tamamlanması ile gerçekleşecek.

Ön koşulların, taraflarca bir süre uzatımı konusunda karşılıklı mutabakata varılmadığı sürece anlaşmanın imzalanmasını takip eden 120 günlük süre içinde tamamlanması gerektiği vurgulanan açıklamada, ön koşulların bu süre içerisinde tamamlanamaması halinde anlaşmanın sona ereceği bildirildi. Kipa açıklamasında, söz konusu satış ile ilgili olarak Tesco Plc'nin Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili tebliği uyarınca çağrıda bulunması için gerekli şartların henüz oluşmadığı bildirildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False