GeriEkonomi IMF heyeti gidiş tarihini erteledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF heyeti gidiş tarihini erteledi

Abone Olgoogle-news


Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki IMF Heyeti'nin, bugün için planlanan dönüş tarihinin ertelendiği öğrenildi.

IMF Heyetinin çalışmaları, ağırlıklı olarak, yeni ekonomik programın finansmanı ve Niyet Mektubu'nun hazırlanması konusu üzerinde yoğunlaştı.

IMF Heyetinin, Türkiye Masası Şefliğine getirilecek olan Juha Kahkonen'in de katılımıyla, bir yandan ekonomi yetkilileriyle görüşürken, bir yandan da Washington'daki IMF üst düzey yöneticileriyle de görüş alış verişinde olduklarını ifade ediliyor.

IMF, rezervleri arttırmak ve yeni programın finansman ihtiyacını karşılamak üzere, geçen yıl Aralık ayında ek rezerv kolaylığı (SRF) adı altında vermeyi kabul ettiği krediye ilave olarak, ek kredi sağlayacak.

Uzmanlar, Türkiye'nin sağlayacağı mali imkanların, doğrudan IMF'den sağlanmasının mümkün göründüğünü, bu sağlanacak kredinin de, 5-6 milyar dolar düzeyinde olabileceği, fakat bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini vurguluyorlar.

Devlet Bakanı Kemal Derviş'in de, yeni ekonomik program hakkında bilgi vererek G-7'lerin desteğini sağlamak amacıyla, 20 Nisan'dan sonra Avrupa ülkelerine ve daha sonra da ABD'ye gideceği ve 26 Nisan'da başlayacak olan IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantılarına katılacağı kaydediliyor.

YENİ NİYET MEKTUBU

IMF'nin, Mayıs ayı başlarında yapacağı İcra Direktörleri Kurulu'na sunulmak üzere hazırlanmakta olan ve yeni bir Stand-By anlaşmasını da gerektiren yeni Niyet Mektubu'nun, halen Türkiye'de bulunan IMF heyetiyle Washington'a gönderileceği ifade ediliyor.

Yeni ekonomik programın makro ekonomik hedeflerini, daha önce imzalanan Stand-By anlaşmasından farklı olduğunu belirten yetkililer, bu nedenle yeni bir mali yardım için yeni bir Niyet Mektubu'nun IMF'ye sunulacağını vurguluyorlar.

Yeni Niyet Mektubu'nun, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda onaylanmasını ardından, IMF'nin, 2001 yılı Ek Bütçe Yasası'nın çıkartılmasını bekleyeceği ve bundan sonra yeni ilave kredinin gönderilebileceği belirtiliyor.

Yeni ekonomik programın, özellikle harcamalarda istenilen oranda tasarruf sağlama ve vergi oranlarını arttırmama gibi IMF prensiplerine uygun olduğu, fakat yine de IMF'nin, Ek Bütçe'nin çıkartılmasını bekleyebileceği ifade ediliyor.

IMF'nin, Türkiye'ye sağlayacağı yeni mali imkanların serbest bırakılmasında, performans kriterlerine daha sadık kalacağı ve taahhütlerin yerine getirilmesinin ardından dilimleri serbest bırakacağı kaydediliyor.

MALİ KAYNAK

Bu arada daha önce sağlanan 6.25 milyar dolarlık kaynağın kullanımının öne çekileceği, Dünya Bankası'nın yaklaşık 5 milyar dolarlık CAS (Ülke Yardım Stratejisi) kredisinin kullanımını da hem öne çekileceği hem de bir kısmının nakit kullanıma tahsis edileceği öğrenildi.

Böylece gerek IMF gerekse Dünya Bankası desteğiyle, Türkiye'ye toplam 15-16 milyar doların üstünde bir dış kaynak sağlanabilecek.

Öte yandan, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), Dünya Bankası'nın vermeyi planladığı Mali Sektör Uyum Kredisi'ne (FSAL) paralel olarak, co-finansman (karşılıklılık esasına dayanan kredi) kredisi olarak, Türkiye'ye en az 750 milyon dolar kredi sağlayacak.

IMF, stand-by çerçevesinde 4 milyar dolarlık kaynağın kalan 2.9 milyar doları ve Kasım krizi sonrası da 7.5 milyar dolar yardım paketi hazırlamıştı. Kasım krizine kadar 4 milyar dolarlık stand-by kredisinin 1.1 milyar doları kullanılmıştı. IMF'den sağlanan kaynaktan henüz 6.25 milyar doları kullanılmamış durumda.

Avrupa Birliği Yatırım Bankası'ndan da, 450 milyon dolar düzeyinde bir proje kredisi alınması planlanıyor.

SRF'nin geri ödemesi gelecek yılın ortasından itibaren başlayacak.

Ayrıca, IMF veya diğer uluslararası mali kuruluşlardan sağlanacak krediden çok, Türkiye'ye programın uygulanmasının ardından kısa vadede gelecek portföy cinsinden sermaye yatırımı ile orta ve uzun vadede gelecek doğrudan sermayenin önemli olduğu vurgulanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle