GeriEkonomi İGDAŞ bağlantılı zuladaki dövizlere Maliye incelemesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İGDAŞ bağlantılı zuladaki dövizlere Maliye incelemesi

Akbil skandalı doğrultusunda Belediye İktisadi Teşekkülleri (BİT) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ihale alan bazı şirketleri mercek altında inceleyen polis, Ahmet Hamdi Pınarcık'dan sonra iki kişinin daha evinde kaynağı belli olmayan döviz ele geçirdi. Yapılan baskınlarda daha önce naylon faturaları bastığı belirtilen matbaacı Ahmet Hamdi Pınarcık'ın evinde 1 milyon 84 bin 450 dolar bulan polis, Boğaziçi Peyzaj'ın sahibi İzzet Selahattin Gür ve Albayraklar'ın sahibi Ahmet Albayrak'ın evlerinde de kaynağı belli olmayan 290 bin Alman Markı ve 10 bin Hollanda Gulden'i ele geçirdi. Polis, evrakları incelenmek üzere Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlar Kurulu'na göndme kararı aldı.

Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, belediyeye ait şirketler ve bunlarla ilişkisi olan firmaların evraklarında yapılan incelemede, gerçek dışı faturalarla giriş yaptıkları ve bunlar aracılığıyla belediye şirketlerinden yüklü miktarlarda para çektikleri belirtildi.

Polis tarafından aranan Ayhan Erim ve Mahmut Taşdemir'in, İGDAŞ'a komisyon karşılığı 1.5 trilyon liralık naylon fatura kestikleri öğrenildi. İGDAŞ Genel Müdürü Fuat Şengül'e, sayaç okuma ihalesi karşılığında yüzde 5 komisyon ve 50 milyar ödediğini belirten Lonca A.Ş.'nin sahibi Ahmet Hamdi Pınarcık'ın, Mazlum-Der eski Başkanı Tufan Mengi ile ortak olduğu belirlendi. Bu ikilinin, Eren Ofset adına İGDAŞ'ın kitap ihalesini alarak, 1 trilyonluk naylon fatura karşılığı para aldıkları öğrenildi. Ayrıca, Martaş Uluslararası Taşımacılık İnşaat ve Ticaret AŞ. adına kesilen naylon fatura ile İSTAÇ'tan 794 milyar lira çekildiği belirlendi. Vakıfbank Valide Sultan Şubesi'nde yapılan incelemede, BELBİM'den Albayrak Kardeşler Şirketler Grubu'nun hesaplarına, 100 milyar lira yatırıldığı, bu paranın hangi mal ya da hizmet karşılığında ödendiğinin ne karşılığında, BELBİM hesaplarında açıklanmadığı ortaya çıktı. Bu paranın alındığına dair Albayrak Kardeşler Şirketler Grubu'nun kayıtlarında da belgeye rastlanılamadı.

İGDAŞ müdürü de DGM'de

İstanbul Organize Suçlar Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ve Mali Şube Müdürlüğü'nce yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan, İGDAŞ Genel Müdürü Fuat Şengül'ün de aralarında bulunduğu 3'ü kadın 33 kişi, cürüm işlemek için teşekkül oluşturdukları ve bu teşekkül vasıtası ile kamuyu zarara uğrattıkları iddiasıyla işlem yapılarak DGM'ye sevkedildiler. Dün DGM'ye gönderilenlerin isimleri şöyle:

İzzet Selahattin Gür, Hakan Çelik Örs, Mehmet Şişman, Ahmet Kapsız, Fethi Şengül, Ata Ertürk, Fikret Beyazıt, Hulusi Özdemir, Latif Şengül, Turan Korkmaz, Halil İbrahim Leventoğlu, Mahmut Yılmaz, Lütfi Kara, Vahittin Mercan, Nevzat Apay, Osman Bülbül, Metin Şapı, Tayyip Yaşar, Emin Karaköse, Ahmet Hamdi Pınarcık, Hasan Karagül, Hikmet Akıncı, Hulusi Cihan Kökten, Aynur Gür, Akan Özbey, Muhittin Fuat Şengül, Muttalip Bülbül, Remzi Erdem, Ahmet Rıfat Kozakoğlu, Ahmet Ak, Tarık Tarkan Söylemezoğlu, Hatice Gönül, Hülya Akça.

Cumhuriyet Savcısı Sudi Güner tarafından sorgulanan BELBİM çalışanlarından Ahmet Rıfat Kazakoğlu, Ahmet Ak, Tarık Tarkan Söylemezoğlu Hatice Gönül, Hülya Akça, görevsizlik kararı verilerek Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi.

13 sabıkalı şirket

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BİT'lerden hak ediş almak amacıyla adına naylon fatura düzenlenen ve yine aynı suçtan Mali Şube Müdürlüğü'nde daha önceden kayıtları bulunan 13 şirketin ise şunlar olduğu öğrenildi:

‘‘Başarı İnşaat ve Taahhüt Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Serpet Petrol Ürünleri Otomotiv Zirai San. ve Tic. Şti., Güven Hırdavat Sanayi ve Endüstri Mamülleri, Egemen Turizm Dekorasyon ve Promasyon San. Tic. Şti., İstaş İnşaat Tekstil Turizm Gıda Elektrik İthalat Ltd. Şti, Özgökçe Tekstil Ltd. Şti., Tekel Gıda Pazarlama Ticaret Ltd. Şti., Gür Makina San. Ltd. Şti., Taç İnşaat Nakliyat Orman Ürünleri Gıda İhracat Ltd. Şti., İmtaş İnşaat Harfiyat Nakliye Dahili Tic., Mistek Örme Sanayi İthalat-İhracat Şti., Girdem Tekstil Ltd. Şti. ve Martaş Uluslararası Taşımacılık İnşaat ve Tic. Ltd.’’Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False