GeriEkonomi İade sahtekârlarına sıkı takip başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İade sahtekârlarına sıkı takip başlıyor

Maliye Bakanlığı, şubat ayından itibaren ücretlilerin vergi iadesinde yaşanan fiş ve fatura sahtekarlığı ile mücadeleye başlıyor. Bakanlıkta incelemesi yapılan vergi iadesi bildirimlerinde sahtekarlık oranının yüzde 50'yi bulması, yüzde 2-3'lük komisyonlarla piyasada fatura-fiş satışının had safhaya ulaşması yetkilileri de harekete geçirdi. Gelirler Genel Müdürlüğü yetkilileri, vergi iadesine esas teşkil eden gider bildirimlerinin bu yıl çok daha geniş kapsamlı ve titiz bir şekilde denetime alınacağını, bu iş için işverenler nezdinde de çalışma yapılacağını bildirdiler. Yetkililer, çalışmalar sırasında gerçeğe aykırı bildirimde bulunan ücretlilerin söz konusu belgelerinin iptal edileceğini, bildirimi alan işverenlere de 3 katı para cezası kesileceğini belirttiler.

DEFTERDARDAN UYARI

İstanbul Defterdarı Akif Hamzaçebi de işçi ve memurlar ile işverenleri, vergi iadesinde sahtekarlığa başvurmama ve buna göz yummama konusunda uyardığını söyledi. Hamzaçebi, yaptığı açıklamada, ücretlilerin vergi iadesinde, ancak belirlenen gider kalemleri için belge verebileceklerini, bu işlemin de yasalara uygun olması gerektiğini ifade etti. Sistem çerçevesinde işçi ve memurların kendileri ile eş ve çocukları kanalıyla yaptıkları harcamaların vergi iadesine esas teşkil ettiğini kaydeden Hamzaçebi, ‘‘Kimse, başkalarından fatura ve fiş temini yoluna gitmesin. Bunun için piyasadan komisyon ödeyerek naylon fatura toplamasın. Aynı zamanda, iadeye konu olan harcama belgelerinin gerçek ihtiyacı yansıtması da bir zorunluluktur. Bildirimde yeralan belgeler makul ölçülerde olmalıdır. Ücretlileri de, işverenleri de uyarıyorum. Sadece sahte olanları değil, makul ölçüleri yansıtmayan fatura ve fişleri de kabul etmeyeceğiz. Hiç kimse, 5 çuval pirinç, 5 çuval un, 20 kasa balık faturası vermesin’’ dedi.

YERİNDE İNCELEME

Hamzaçebi, hem ücretliler hem de işverenler açısından sorun teşkil eden bu tür yanıltıcı belgeler için Şubat ayından itibaren yerinde inceleme başlatacaklarını da söyledi. Hamzaçebi, vergi denetmenlerini önümüzdeki aydan itibaren vergi iade bildirimlerini muhafaza etmek zorunda olan işverenler ve kuruluşlar nezdinde görevlendireceğini ifade ederek, ‘‘Şubat'tan itibaren denetmenlerimiz, işyerlerine bizzat gidecek ve vergi iadesi zarflarını inceleyecek. Bu konuda çok sıkı bir denetim yapacağız’’ dedi.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False