Hürriyet Daily News 50'nci yılını kutluyor

Hürriyet Daily News 50nci yılını kutluyor

Hürriyet Daily News 50’nci yaşını Başkent Ankara'da Rixos Otel'de düzenlenen bir resepsiyonla kutladı.

Haberin Devamı

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuk olarak katıldı.

HÜRRİYET DAILY NEWS 50 YAŞINDA / GECEDEN KARELER

Aysel ALP yazıyor
hurriyet.com.tr

Van Depremi nedeniyle buruk başlayan resepsiyona Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, AB'den Sorumlu Bakan Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çok sayıda diplomat, siyasetçiler ve gazeteciler katıldı.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı konuşmasına Van depreminden söz ederek başladı. Sabancı yirmili yaşlarda 63 genç kadın öğretmenin depremde enkaz altında kaldığını anımsattı. Bu tür trajedilerin sembolleri olduğunu belirten Sabancı, Van depreminde de kadın öğretmenlerin bir sembol olduğunu belirterek, “Bu öğretmenler kadınların ne kadar çalışkan, vefalı ve idealist olduğunu da bizlere gösterdi” dedi. Sabancı 14 günlük Azra bebeğin de 46 saat sonra kurtarılmasının ‘umudun’ sembolü olduğunu vurguladı.

HÜRRİYET DAILY NEWS 50'NCİ YAŞINI KUTLADI / WEB TV

Haberin Devamı

Hem öğretmenlere hem de vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Sabancı Hürriyet Daily News’ın 50 yılına ilişkin sinevizyon gösterisinde Türkiye’nin de 50 yılını gösterildiğini belirtti. Türkiye’nin ekonomi ve siyasette içe kapanık bir süreçten bugün kabuğuna sığmaz bir ülke haline geldiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde başlattığı büyük, lider ülke yolundan bugün kendilerinin de ilerlediğini söyledi.

Sabancı Hürriyet Daily News’ın sadece Türkiye’nin değil bölgenin de İngilizce gazetesi olduğunu belirterek önümüdeki süreçte de internet ve sosyal ağlarla bu durumu sürdürmeyi planladıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Hürriyet Daily News’ın 50’nci yıl resepsiyonuna neden katıldığını anlatarak konuşmasına başladı. 50 yıl kesintisiz yayın yapan Türkçe gazetenin bile az olduğunu belirten Gül, İngilizce bir gazetenin, “Kesintisiz yayın yapması olağanüstü bir şey. Dünya Türkiye’de olup bitenleri bizim gözümüzden okuma fırsatı buluyor, oysa daha önce Türkiye yabancılar gözünden dünyaya anlatılırdı, ben de buna çok üzülürdüm. Bu nedenle Türkiye’de İngilizce başta olmak üzere başka dillerde yayın yapan bir çok kuruluşu teşvik ettim” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül bu gazetenin ekonomik getirisinden ziyade manevi değerinin önemli olduğunu belirterek, “Doğan Grubu önemli bir şey yapıyor. Tirajının artmasını istiyorum. İnternet sitesi çok daha fazla takip ediliyor.  Gazeteye ulaşmak zor ama internet üzerinden takip ediliyor. Türkiye’de olup bitenler dünya tarafından dikkatle izleniyor. Türkiye heyecan uyandırıyor. Çünkü Takip edilmeye değer bir ülke” diye konuştu.

Haberin Devamı

Van depreminde Türkiye’nin büyük bir acı yaşadığını belirten Gül ancak buradan çıkarılması gereken dersler olduğunu vurguladı. On yıl önceye göre büyük dersler alındığını ancak daha yapılması gereken çok şey olduğunu belirtti. Türkiye’nin depremde doğusu batısı kuzeyi güneyi ile tek vücut olduğunu belirten Gül, 12 kanalın ortak yardım yayını yapması dolayısıyla memnuniyetini dile getirdi.

‘Kimse yalnız değil, kara günde herkes yanınızda’ mesajının verildiğini belirten Gül, kardeşlik duygularının zayıflamadığının da göstergesi olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Hürriyet Daily News sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...

Haberle ilgili daha fazlası: