GeriEkonomi Herkes parasını kendi ülkesinde harcarsa korumacılık sorun olur
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkes parasını kendi ülkesinde harcarsa korumacılık sorun olur

Herkes parasını kendi ülkesinde harcarsa korumacılık sorun olur
refid:11749698 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Forum İstanbul konferanslarının vazgeçilmez konuğu, IMF’nin Eski Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, küresel krize ilişkin olarak ’kısa vadede iyimser, uzun vadede endişeli’ olduğunu anlatırken, Türkiye’ye de uzun vadeli politikalar önerdi.

Krueger, şu değerlendirmeleri yaptı:

20 yıl sonra yeni bir kriz

Küresel kriz konusunda kısa vadede iyimser, uzun vadede kötümserim. Uluslararası anlamda daha fazla makroekonomik koordinasyona ihtiyaç var. Ancak, dünyanın henüz bu aşamada, bu tür mekanizmaları yerleştirmek için hazır olduğunu düşünmüyorum. Eğer bunu gerçekleştiremezsek, önümüzdeki 20 yıl içerisinde aynı şeyler yaşanacak.

Korumacılık riski var

Yaşanan resesyonun yarattığı risklerden biri de korumacılık. Bu risk bütün ülkelerin, ’Daha fazla para harcayacaksak ve bir ivme sağlayacaksak, bunu kendi vatandaşlarımıza harcamak istiyoruz’ demeleridir. Eğer herkes bunu yapacak olursa, bu, büyük bir korumacılık olur ve dünyaya çok zarar verir.

Verilen sözler tutulmadı

G-20’de zirvesinde devlet başkanları toplandı ve bir yıllık dönemde ek bir korumacılık önlemi almayacaklarını söyledi ama yalnızca dört ay sonra, 17 ülkenin yeni korumacılık önlemleri aldığı ortaya çıktı. Bunlar, ileriye yönelirken, son derece tehlikeli.

IMF desteği kısa vadeli

Türkiye borç sorunun bir kısmını hallettiği görülüyor. Reel faizin uzun vadede daha da düşmesi, bunun için de kamu maliyesinin güçlenmesi gerekli. IMF’nin desteği kısa vadeli olacaktır. Bu destek, kısa vadede güven verecektir ama Türkiye’nin uzun vadeli politikalar oluşturması gerekli.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle