GeriEkonomi Hazine: Yasanın iki maddesi kalkarsa bankalar batmaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine: Yasanın iki maddesi kalkarsa bankalar batmaz

Döviz rezervi azaldı

Merkez Bankası'nın döviz rezervleri, 21-28 Mayıs arasındaki bir haftalık dönemde 755 milyon dolar azaldı. Merkez Bankası verilerine göre, 21 Mayıs'da 22 milyar 566 milyon dolar olan Banka'nın döviz rezervleri 28 Mayıs'ta 21 milyar 811 milyon dolara geriledi. Bu arada, 14 Mayıs tarihli son verilere göre, Türkiye'nin uluslararası rezervlerinde, 88 milyon dolar artış kaydedildi. 7 Mayıs'da 33 milyar 867 milyon dolar düzeyinde bulunan uluslararası rezervler, 14 Mayıs'da 33 milyar 949 milyon dolara yükseldi. 14 Mayıs itibariyle, uluslararası rezevleri oluşturan altın rezervleri bir milyar 12 milyon dolar, Merkez Bankası döviz rezervleri 22 milyar 317 milyon dolar, ticari bankaların döviz rezervleri ise 10 milyar 619 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.

Hazine, avans kapattı

Hazine, Merkez Bankası'ndan kullandığı kısa vadeli avansı Mayıs ayı sonunda geri ödedi. Merkez Bankası'nın 28 Mayıs tarihli bilançosuna göre, Hazine, Merkez Bankası'ndan kullandığı kısa vadeli avans miktarı sıfırlandı. Hazine'nin kullandığı kısa vadeli avans tutarı, 21 Mayıs'ta 114 trilyon 649 milyar lira düzeyindeydi.

Halkbank'a dış kerdi

Halkbank, yurdışı piyasalardan 200 milyon dolar karşılığı euro tutarında uzun vadeli kredi temin etti. Halkbank'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, kredinin vadesi ilk bir yılı ana para geri ödemesiz 5 yıl olarak belirlenirken, faiz oranı da ‘‘Eurıbor+’’ olacak. Bu arada sağlanan kredi, Küçük ve Orta Boy İşletmeler'in (KOBİ) ihracat ve yatırımlarının finansmanında, orta vadeli kredi olarak kullandırılacak. Westdeutsche Landesbank Girozentrale'den temin edilen kredinin imza töreni ise yarın Almanya'nın Düsseldorf kentinde yapılacak. Törene, Halk Bankası Genel Müdürü Yenal Ansen katılacak.

Müsteşar Vekili Cüneyt Sel, 11 Haziran'da biri 65'inci madde olmak üzere Bankalar Kanunu'nun iki maddesinin boşlukta kalmasının sorun yaratmayacağını söyledi. Sel, ‘‘İki madde yok diye bankalara birşey olmaz. Bir yasadan doğan boşluk, diğer yasalarla doldurulur. Paniğe gerek yok’’ dedi

HAZİNE Müsteşar vekili Cüneyt Sel, yeni Bankalar Yasası'nın yetişmemesi durumunda, boşlukta kalacak 65. madde dolayısıyla telaşa gerek olmadığını ve bu konuda panik yaratmanın bir anlamı olmadığını söyledi.

Sel, dün Hazine Müsteşarlığı'nca düzenlenen bir toplantı çıkışında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, basında yer alan konuyla ilgili haberlere duyduğu kızgınlığı gizlemedi.

Bankalar Yasası'nın 65'inci maddesini iptal eden Anayasa Mahkemesi kararının 11 Haziran'da yürürlüğe girecek olması nedeniyle bankalar yasa tasarısının bu tarihe yetiştirilememesinin önemli bir soruna yol açmayacağını savunan Sel, ‘‘Kimsenin telaş etmesine gerek yok. Bunun anlamı da yok. Bundan bir şey çıkarıp sansasyon yaratarak panik yaratmanın da bir anlamı yok’’ diye konuştu.

DEĞİŞEN BİRŞEY YOK

Sel, 11 Haziran'dan itibaren, yalnızca güç durumdaki bankaların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devrine olanak veren 65. maddenin askıya alınacağını belirterek, ‘‘Onun dışında değişen bir şey yok. Ne varsa aynen uygulanacak. Bakanlar Kanunu'nun tümü ortadan kalkıyor bir şey sözkonusu değil’’ dedi. Bu süreçte bir banka iflasının yaşanması olasılığına ilişkin soruya da ise Sel, şu karşılığı verdi: ‘‘Niye olsun ki. Hiçbir şey olmaz. 94 yılında Hazine'nin kanunu olmadı 4-5 ay. Hiçbir şey olmadı. Bir yasadan doğan boşluk varsa, o başka yasalardan gelen yetkilerle doldurulur.’’

Sel, IMF ile ilgili bir soru üzerine de IMF Heyeti'nin Türkiye'ye olağan konsültasyon ziyaretini 15 Haziran'da yapacağını açıkladı.

Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen, sözkonusu haberlerin, mudileri telaşlandırdığını belirterek, Halkbank şubelerini de mevudat sahiplerinin aradığını söyledi. 11 Haziren'da Bankalar Yasası'nın tek bir maddesinin uygulanamaz duruma geleceğini hatırlatan Ansen, ‘‘Önemli olan tüm mevduatın limitsiz bir biçimde devlet garantisi altında olmasıdır’’ dedi.

‘10 bankaya el konulacak’ haberini veren ajansa uyarı

Cüneyt Sel, gazetecilerin sorularını yanıtladıktan kısa bir süre sonra, gazetelerin Ankara bürolarına Hazine Müsteşarlığı'ndan bir yazılı açıklama geldi. Açıklamada, Bloomberg News adlı basın ajansı'nın 1 Haziran'da geçtiği ve Merkez Bankası'nın 11 Haziran'dan önce 10 bankaya el koymak üzere incelemelerinin yoğunlaştırdığı yönündeki haberin ‘asılsız ve gerçeğe aykırı’ olduğu belirtildi. Haberin tasarruf sahipleri arasında tereddütlere açtığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

‘‘Basın ahlakı ve geleneklerine aykırılığı bir tarafa, yasal sorumluluğu da gerektiren asılsız ve gerçeğe aykırı haberi dolayısıyla, adı geçen basın ajansı Müsteşarlığımızca uyarılmış bulunmaktadır.’’

64 ve 65'inci madde nedir?

ANAYASA Mahkemesi'nin Bankalar Yasası'nda iptal ettiği ve 11 Haziran'da yürürlüğe girecek olan düzenlemeler, 64 ile 65. maddelerin belli ifade ve cümlelerini kapsıyor.

İptal kararı, kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Tasarruf Mevudatı Sigorta Fonu ile işleyiş olanaklarını tamamen ortadan tamamen kaldırmıyor. Yüksek Mahkeme'nin 11 Aralık 1998 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararı, iki maddedeki şu ifadeleri Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti:

Madde 64/2 numaralı fıkranın ilk cümlesi: ‘Banka yönetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na tevdi etme''.

Madde 65/a bendi kapsamındaki 3. paragraf: ‘‘a bendi çerçevesinde yapılacak ödemelere tekabül eden tutarlar karşılığını temsil eden hisse senetlerinin mülkiyeti, başka bir işleme gerek kalmaksızın Fon'a intikal eder. Bu takdirde ortakların payları, Fon'a devredilen hisseler oranında azaltılır.’’

Dolayısıyla 11 Haziran'da yürürlüğe girecek iptal kararından sonra Hazine'den sorumlu Bakan, mali bünyesi ciddi biçimde zayıflamış bir bankanın yönetimini, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredemeyecek.Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False