GeriEkonomi Havada sigorta krizi patladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havada sigorta krizi patladı

Uluslararası sigorta şirketleri savaş ve terör riskine karşı dünyadaki tüm uçak şirketlerinin sigorta poliçelerini iptal ediyor. Uluslararası sigorta şirketlerinin, ABD'de 11 Eylül'de yaşanan terör olaylarına düşen uçakların mali yükünü karşılamakta zorlandıkları gerekçesiyle bu yola başvurdukları belirtiliyor.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), savaş ve terör riski konusunda uluslararası sigorta şirketlerinden aldıkları uyarı üzerine toplanarak, durumu acilen Başbakanlığa iletme kararı aldı. TÖSHİD, hükümetin bu konuda acilen önlem almaması halinde, savaş ve teröre karşı güvencesi kalmayan Türk uçak şirketlerinin yarından itibaren uçaklarının uçamama tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Şimdiye kadar savaş ve terör riskine karşı uçak başına 1 milyar dolar sigorta güvencesi verilirken, yarından itibaren bu güvence 50 milyon dolara iniyor. Aradaki 950 milyon dolarlık güvence ise açıkta kalıyor. Sigorta şirketlerinin savaş ve terör riskine karşı daha önceden yaptıkları kredi poliçelerini iptal etmesi üzerine AB hükümetleri biraraya gelerek açıktaki sigorta güvencesini hükümetler olarak karşılama kararı aldı. Yarından itibaren sadece AB üyesi ülkelerin uçakları uçabilecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False