Havacılık 98'e umutla bakıyor

Havacılık sektörü 1997'yi yüksek oranda kar ve büyümeyle tamamladı. Uzmanlar, 1998'den de oldukça umutlu. Sektör bu yıl da büyümeye devam edecek. Hatta veriler, 1998'in geçen yıla oranla daha da iyi olacağını gösteriyor.

1991'deki Körfez Savaşı yaraları iyileşen havayolları, 1997'de toplam 330 milyar dolar kar etti. Toplam uçulan kilometre ve yolcu sayısında da yüzde 5.5'lik artış oldu. Büyümenin 1998'de yüzde 6'yı yakalaması bekleniyor. Geçen yıl havayollarında tam bir birleşme çılgınlığı yaşandı. Bu yıl da sürecek. Ancak aralarında BA ve Amerikan Havayolları birleşmesi gibi hükümetlerin engellerine takılanlar da oldu. Geçen yıl sonunda Güneydoğu Asya'da ekonomik kriz çıkınca bölgedeki havayolları hızla maliyetlerini düşürmeye çalıştılar. Sektörün en hızlı büyüyen bölgesinde pek çok havayolu uçak siparişlerini iptal etti ya da erteledi. Air Transport Word Dergisi'ndeki raporda Güneydoğu Asya'daki havayollarının 1998'de ekonomik durumlarını kurtarmayı planladıkları vurgulanıyor.

Rezervasyonda yenilik

Havayolları internet gibi yeni pazarlama yöntemlerine geçen yıl büyük ilgi gösterdi. Böylece havayolları seyahat acentalarına ödemek zorunda oldukları komisyonlardan kurtulacaklar. Bunun bilet fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Aracısız bilet satışı geliştirilecek.

Gelişmenin hızlı olacağı tahmin edilen bir diğer sektör bölgesel hava taşımacılığı. Bölgesel havayolu şirketlerinin daha hızlı, yüksek kapasiteye sahip 19-30 kişilik uçaklara ihtiyaçlarının artacağı belirtiliyor.

Kargo piyasasının yine yolcu trafiğinin üzerinde bir artışla büyüyeceği sanılıyor. Yeni kargo merkezlerinin açılması, havayolları arasında birleşmeler de kargo sektörünü 1998'de büyütecek.

1998 planları

AA: Pazarın gelişmesini sevindirici bulan şirket 1998'de de büyüyecek. 1998'de Amerikan Havayolları'nın en büyük hedefi maliyetleri düşürmek.

Delta: Yeni yılda maliyetlerin düşürülmesi için çalışmalar yapılacak. Japonya'da yeni hatlar açacak. Latin Amerika pazarına yüklenecek.

Lufthansa: 1998 yılında Star Allience konusunda yeni gelişmeler olacak. Havalimanlarının 1998'de vergileri düşüreceklerini umuyor.

Sabena: Hedefini daha fazla karlılık olarak açıkladı. Şirket 1998'de büyük trafik artışı bekliyor. First Class'ını kaldırıyor.

SAS: Geçen yıl olduğu gibi iyi bir performans sergilemeyi hedefliyor. Lufthansa gibi Star Allience diye adlanan birleşmeden umutlu.

Thai: Şirket bu yıl için birleşme ve kod paylaşım anlaşmalarını dondurdu. Hedefi yaşadığı krizi atlatmak için şirket bünyesinde değişiklikler yapmak.

THY: Filo modernizasyonuyla birlikte büyük havayolları arasında yer almayı hedefliyor. Geçen yıl toplam 10 milyon 500 bin yolcu taşıyan THY'nin bu yılki hedefi 11 milyon 700 bin yolcu. Kar tahmini 96 milyon 646 bin dolar. Geçen yılki kar 55 milyon 823 bin dolar olmuştu. Yaz dönemindeTHY filosuna 6 adet B737-800 uçağı katılacak. Birleşme çalışmaları var.

TWA: İç ve dış hatlarda büyük kapasite artışı olacağını umuyor. Filosundaki eski uçakları yenileyecek. TWA 800 kazası unutturulmaya çalışılacak.

Haberle ilgili daha fazlası: