GeriEkonomi ‘Hava’ya grev yasağı geldi, Erdoğan THY yönetimini haklı buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Hava’ya grev yasağı geldi, Erdoğan THY yönetimini haklı buldu

‘Hava’ya grev yasağı geldi, Erdoğan THY yönetimini haklı buldu
refid:20661597 ilişkili resim dosyası

TBMM Genel Kurulu’nda dün sert tartışmaların ardından kabul edilen düzenlemeyle Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu’nda grev ve lokavt yapılamayacak iş yerleri listesine ‘havacılık hizmetleri’ de alındı.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı: “Havayolları gibi bu tür istisnai bir kurumda yapılacak grevlerde, hele hele bunlar yasalara ters olduğu zaman -ki son dünkü yapılan gece 12’ye kadar süren bir defa kanunsuz bir grevdir. Onu hemen bir ifadeyle değiştiriyorlar, iş ağırlaştırma veya iş bırakma gibi garip yaklaşımlarla kılıf uyduruyorlar. Kimsenin kanunsuzluğa müracaat etme hakkı yok. Çünkü bu stratejik bir kurum. Bu kurumda atılacak bu tür adımlar ciddi manada ülkemizde çöküşün habercisi olur ki buna fırsat vermemek gerekir. Hele hukuksuz olduğu zaman hukukun gereği neyse onu da yöneticilerin yapması gerekir. Şu an bildiğim kadarıyla THY yönetimi ki THY halka açık bir şirkettir, onlar da gereğini yapmışlardır.”

300 kişi çıkarıldı iddiası

Bu arada, THY tarafından, işten çıkarıldıkları öğrenilen bir grup, eylem yaptı. Aileleriyle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar’da toplanan grup hükümet aleyhine slogan atarak THY’yi protesto etti. Hava-İş Sendikası yetkilileri ise 300 kişinin işten çıkarıldığını ileri sürerek, kabin memurlarının işlerine geri dönene kadar her gün 05.00-24.00 saatlerinde arasında eylemlerine devam edeceğini açıkladı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False