GeriEkonomi Harvard'ta Vehbi Koç Kürsüsü hizmete giriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harvard'ta Vehbi Koç Kürsüsü hizmete giriyor

İlk anlaşmasını Türk Hükümeti'nin yaptığı, daha sonra Koç Holding'in ‘‘Vehbi Koç’’ anısına organizasyonunu üstlendiği Harvard Üniversitesi ‘‘Vehbi Koç Türkiye Etüdleri Kürsüsü’’ yarın faaliyete başlıyor. Bu kürsü, ‘‘Türkiye'nin tarihi, kültürü, medeniyeti, sosyal ve ekonomik gelişmeleri konusunda uluslararası araştırma ve eğitim yapılmasına’’ olanak sağlayacak.

Kürsü profesörlüğü görevini dünyaca tanınan Türk bilimadamı Prof. Dr. Cemal Kafadar'ın üstlendiği Vehbi Koç Türkiye Etüdleri Enstitüsü'nün açılış töreninde, Türk hükümeti temsilcileri, Harvard Üniversitesi üst düzey yönetici ve öğretim üyeleri ile Koç Ailesi hazır bulunacak. Törende Türk hükümeti adına Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir konuşma yapacak.

1.7 MİLYON DOLAR

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding'in Kürsü'nün uluslararası platformda daha iyi tanıtılması amacıyla Harvard Üniversitesi'ne 1 milyon 750 bin dolar (322 milyar lira) ek katkıda bulunmayı kararlaştırdığını söyledi.

Rahmi Koç, Harvard Üniversitesi'nin Fen-İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde Türkiye'nin tarih, kültür ve medeniyeti ile bütün modern gelişmelerini ortaya koyacak olan kürsünün araştırma ve eğitimin yanı sıra Türkiye'nin ABD'deki tanıtımında büyük katkı sağlayacağını belirtti.

ÖRNEK ALINMALI

Rahmi Koç, ‘‘Harvard Üniversitesi 'Vehbi Koç Türkiye Etüdleri Kürsüsü'nün özel sektörün diğer kuruluşlarına da örnek olmasını, ikili ve uluslararası düzeyde dostluk ve anlayışın daha da geliştirilmesine katkıda bulunması ve bunu gerek ABD'de gerek Avrupa ülkelerinde, Türk kültür ve medeniyeti ile ilgili nice kürsülerin takip etmesini dileriz’’ dedi.

Harvard Üniversitesi ile Türk Hükümeti arasında varılan mutabakat çerçevesinde Türkiye çalışmaları kürsüsü kurulmasına ilişkin anlaşma 1995'de imzalanmış, Türk Hükümeti de bu amaçla Harvard Üniversitesi'ne 750 bin dolar (138 milyar lira) tutarında katkıda bulunmuştu.

Harvard'daki Türkiye Etüdleri Kürsüsü'nün bir an önce faaliyete geçirilmesini amaçlayan Koç Holding Yönetim Kurulu, Koç Topluluğu'nun Kurucusu ve Şeref Başkanı Vehbi Koç'un anısına bu projeyi üstlendi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False