GeriEkonomi Hantal devletle iş yürümez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hantal devletle iş yürümez

Hükümet kamu yönetimi reformunu yakında meclise sevk edecek. Dün, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı ile Türk Ağır Sanayi ve Hizmetler Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS)'in Ankara Hilton'da düzenlediği ‘‘Türkiye'de Kamu Personel Rejiminin Yeniden Yapılandırılması’’ konulu sempozyuma katılan Başbakan Abdullah Gül, ‘‘Hantal bir devlet yapısıyla, rejimi ve klasik bir memur anlayışıyla bir ülkeyi etkin bir şekilde yönetmek mümkün değil. Kamu yönetimi reformu için çok ciddi çalışmalar yaptık, bu konuda hazırlanacak tasarı yakında TBMM'ye sevkedilecek’’ dedi.

Gerçekleştirecekleri önemli reformlardan birinin de Devlet Personel Rejimi reformu olacağını söyleyen Gül, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bu alanda çeşitli reformlar yapıldığını ancak, şimdi herşeyin topyekün değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Gül, ‘‘Hepimizin şikayet ettiği nokta, kamuda personel rejimindeki adaletsizlikler ve eşitsizliklerdir’’ dedi.

Gül, hükümeti kurarken yapacaklarını sadece Meclis'teki aritmetik çoğunluklarına güvenerek yapmayacaklarını, konsensüs ve diyalog oluşturarak yapacaklarını tekrarladı.

KÖKLÜ REFORMLAR

Gül, ‘‘Bir taraftan günlük işleri en iyi şekilde idare etmek etkin bir şekilde yönetmek, diğer taraftan da kronik hale gelmişmeseleleri çözmek için köklü reformları yapmak gerekiyor. Bu, bu dönemin avantajıdır. Çünkü Türkiye uzun yıllar koalisyon hükümetleriyle yönetildi ve onlar da karar almada zorlandılar. Yapılması gereken bir çok şey de yapılamadı’’ diye konuştu.

Başbakan Gül, ‘‘Şirketler, fertler, kamu kurumları ve devlet olarak bunları yapmak zorundayız. İşte bu dönem, o dönemdir. Türkiye'nin yenileştirilmesi dönemidir, köklü reformların yapılması dönemidir’’ dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False