GeriEkonomi Halkbank hisselerinin ilk tepkisi böyle oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halkbank hisselerinin ilk tepkisi böyle oldu

Halkbank hisselerinin ilk tepkisi böyle oldu
Abone Olgoogle-news

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'de Reza Zarrab'ın yargılanma süreci ile bağlantılı olarak tutuklanmasının ardından banka hisselerdeki düşüş yüzde 15'i geçerken, düşüş banka hisselerinin işlem tarihindeki en büyük günlük düşüşüne işaret ediyor.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek suçlamasıyla dün ABD'de tutuklanırken, ABD ile Türkiye arasında gerilim yaratan altın tüccarı Reza Zarrab'ın yargılanma sürecinin kapsamının genişlediğine işaret etti.

Banka hisseleri yüzde 10.61 düşüşle açılmasının ardından saat 10:06'da yüzde 15.42 düşüşle 10.20 liradan hareket ediyordu. 

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ise güne yüzde 4'ün üzerinde düşüşle başladı. Hisse, 10:45'te ise yüzde 3 seviyesinde düşüşte. 

Bankacılık endeksi aynı saatte yüzde 3'e yakın, BIST-100 endeksi de yüzde 1 civarı düşüşle hareket ediyor.

Halkbank hisseleri dün yüzde 5.2 yükselişle 9 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanış seviyesi olan 12.06 liradan kapandı.

TÜM VADELERDE SATIŞLA KARŞILAŞTI

Halkbank'ın dolar cinsi tahvilleri bankanın üst düzey yetkilisinin ABD'de İran yaptırımlarını ihlal suçlamasıyla tutuklanmasının ardından satışla karşılaştı. Tahvil getirileri verim eğrisi boyunca yükseldi.

Halkbank'ın 2021 ve 2020 vadeli tahvillerinin fiyatı Tradeweb verilerine göre TSİ 1110 itibariyle 0.7 dolar düşerek altı haftanın en düşük seviyesine indi . Bankanın 2019 vadeli tahvillerinin fiyatı ise 0.66 dolar düştü.

Halkbank'ın uluslararası bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, yeni bir dolar cinsi tahvil ihracına yönelik yatırımcı toplantısı için ABD'nin New York kentinde bulunuyordu.

Atilla, daha önce Türkiye'de tutuklanan İran ve Türk vatandaşı Reza Zarrab ile işbirliği yaparak Zarrab'ın İran'a yönelik ABD yaptırımlarını ihlal etmesine yardım etmekle suçlanıyor.

İŞTE SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

False