GeriEkonomi Halka arzlarda ölçü kaçtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halka arzlarda ölçü kaçtı

Halka arzlarda ölçü kaçtı
refid:23020195 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son dönemdeki halka arzlarda ölçünün kaçtığını ifade ederek, "Bundan sonra Sermaye Piyasası Kurulu biraz daha dikkatli olacak. Belli bir aşamaya gelmiş şirketlerin halka açılmasına daha sıcak bakacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bireysel Katılım Sermayesi tanıtım programına katıldı.

Gençlerin üniversite bitirene kadar iş dünyasına pek girmediğine işaret eden Babacan, "Önce diplomasını alacak askerliğini yapacak arkasından evlenecek, ondan sonra iş aramaya başlayacak. İş işten geçiyor. Mutlaka genç yaşlarda okulla iş hayatının böyle irtibata girmesi gerekiyor. Haftasonları yazları çalışma çok önemli. Gençler benzinlikte gitsin araba yıkasın. 'Ben bunun için mi okuyorum ?' diye sorabilirler. Araba yıkarken bile öyle şeyler öğrenirsiniz ki hayat boyu muvaffak olursunuz" dedi.

Bireysel katılım sermayesiyle ilgili bigiler de veren Ali Babacan şunları anlattı:

"Bugünden itibaren ilk defa devlet katkı vermeye başlayacak. Birincisi bir iş meleği bir girişimciye sermaye aktardığı anda, o aktardığı sermayeyi gelir vergisi matrahından düşüyor. O para zarar etmiş durumda bunun tamamını gider yapma imkanına sahip. Bunun tamamının olması için TÜBİTAK, KOSGEB gibi kuruluşlarımızdan yararlanması gerekiyor. Diyelim ki TÜBİTAK'a uğramamış. O zaman da yüzde 75 oluyor. Biz bu girişimcilerimize Tübitak, Kosgeb programlarına davet etmiş oluyoruz. Diyelim yatırımcı başarılı oldu. Belli bir noktaya geldi artık o ilişkiye daha az gerek duyuyor. Belli bir noktada çıkmak istiyor. Çıkarken en az 2 yıl durma mecburiyeti getirdik. Sermaye kazancı neyse bunun tamamı da vergiden muaf. Eğer yüksek vergi dilimindeyse, yüzde 35 vergi dilimindeyse ne kadar sermaye koyuyorsa o sermaye kadar yüzde 35 vergiyi az ödemiş oluyor. Çıkarken de ne kadar para kazandıysa tamamen bu kazanç vergiden muaf. Devletin bu işin içinde olmasının sebebi vergi avantajının içinde olması. Kim iş meleği kim yatırımcı diye sorarsanız Hazine Müsteşarlığımızda bir lisanslama sözkonusu olacak. Şimdiye kadar 28 başvuru oldu. Bugün 14 tanesi neticelendi ve lisanslarını alacaklar."

"HALKA AÇILMALARDA BİRAZ ÖLÇÜ KAÇTI"

Konuşmasında halka açılmalarla ilgili de konuşan Babacan, halka açılan şirketlerde ölçünün kaçtığını söyledi. Ali Babacan, "Halka açılmalarda biraz ölçü kaçtı. Bundan sonra Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) biraz daha dikkatli olacak. Belli bir aşamaya gelmiş şirketlerin halka açılmasına daha sıcak bakacak. SPK'mız bu serbest piyasa, isteyen istediğini yapar diyerek bu kadar rahat çalışmıyor. Bu mekanizmayla şirket sayımız arttı ama kalite sorunumuz var. Bundan sonraki dönemde halka açılmalarda dikkatli olacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Babacan, gençlerin benzincide çalışmasını örnek vermesi sonrasında ' 'Sizin oğlunuz çalışıyor mu ?' sorusuna yanıt verdi.

Babacan, "Bir büyük oğlum var bir de ufaklık var. Büyük oğlum 14 yaşından sonra yazları dedesinin yanında bugüne kadar çalıştı" yanıtını verdi.

Ardından lisanslarını amaya hak kazanan melek yatırımcılara 5 yıl süreyle geçerli olacak lisansları verildi. Ümit Boyner, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ile Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı adına Esas Holding Yönetim Kurulu üyesi Kazım Köseoğlu ile Mynet'in kurucusu Emre Kurttepeli melek yatırımcı lisansını aldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle