GeriEkonomi Hal mafyasına Erez darbesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hal mafyasına Erez darbesi

Sanayi Bakanlığı, ‘‘enflasyonun tırmanışında rol oynayan hal mafyasının belini kırmak için’’ bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı, hale girmeyen sebze meyva kamyonlarına el konulması şartı getiriyor. Bakanlık ayrıca, sebze meyvada KDV'nin yüzde 8'in altına çekilmesini öngörüyor.

Son günlerde enflasyon artışına büyük etki yaptığı ortaya çıkan sebze meyvadaki denetimsiz fiyat artışlarının önüne geçmek ve bu alanda oluşan mafyanın belini kırmak amacıyla Sanayi Bakanlığı harekete geçti. Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan Hal Yasası'ndaki bir madde değişikliği, bundan böyle hale girmeyen ve şehre kaçak olarak sebze meyva getiren kamyonların ‘‘müsadere’’ altına alınmasını şart koşuyor.

Sanayi Bakanı Yalım Erez, sebze meyvada ortaya çıkan bir mafyanın istediği gibi fiyatlara oynadığını ve halde serbest bir şekilde fiyat oluşumunu engellediğini belirtti. Konuyu Başbakan Mesut Yılmaz ilede görüştüğünü belirten Erez, şunları söyledi:

‘‘Sebze meyvadaki kaçağın önüne geçmenin yanısıra malın hale girmesini de sağlamalıyız. Bu nedenle Hal Kanunu'nda tek maddelik bir düzenleme yapacağız. Buna göre kaçak sebze meyva taşıyan kamyon yakalandımı müsadere edilecek. Şehire kaçak sebze meyva girişi ilede denetimi halciler ve odalar bırakıyoruz. Dolayısıyla kaçak mal bu denetim sonucunda doğrudan hale girecek.’’

KDV İNDİRİLSİN

Erez, sebze ve meyvadaki yüzde 8 KDV oranını yüzde 2'lere çekilmesi gerektiğini belirterek Hal Rusumu ve Komisyonu'nda aşağı çekilmesi gerektiğini bildirdi. Erez, ‘‘Sebze meyvada oluşan kaçak haldeki fiyat oluşumununda önüne geçiyor. Dışarda boyuna fiyat, hale empoze ediliyor’’ dedi. Erez, geçmişte Hal Kanunları ile ilglili çalışmalarda bulunan İzmir Bağımsız Milletvekili Hasan Denizkurdu'nun kanun değişikliğine ilişkin çalışmalar yaptığını da belirtti. Denizkurdu'da ‘‘Çarşamba günü halciler Dernekleri Başkanı ve 10 Büyükşehir Hal Temsilcilerinin katılacağı toplantıda yasa deşikiğliğini görüşecegiz’’ dedi


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False