GeriEkonomi Gürcü Kilisesi’ni boğmamaya özen gösterdi, 4 projeyi gündeme aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürcü Kilisesi’ni boğmamaya özen gösterdi, 4 projeyi gündeme aldı

Gürcü Kilisesi’ni boğmamaya özen gösterdi, 4 projeyi gündeme aldı
refid:16575944 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Tekfen Gayrimenkul Geliştirme’nin 1.5 ay önce satışa sunduğu projesi Tekfen Bomonti Apartmanları’nda yer alan 83 ünitenin yarısı satıldı. Fiyatların 350-850 bin dolar arasında değiştiği projenin yanında yer alan Gürcü Katolik Kilisesi’ni olumsuz etkilememek için projede bir çok kez değişikliğe gidildi. Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, 2011’de İstanbul’da bulunan 4 yeni projeye hazırlandıklarını açıkladı.

TEKFEN Tower ve Taksim Residences gibi projeleri geliştiren Tekfen Grubu’nun şirketlerinden Tekfen Gayrimenkul Geliştirme’nin 1.5 ay önce sessiz sedasız satışa sunduğu projesi Tekfen Bomonti Apartmanları’nda yer alan 83 ünitenin yarısı satıldı. Araziye komşu olan Gürcü Katolik Kilisesi’ni olumsuz etkilememek için üzerinde uzun süre çalışılan projede bir çok kez de Anıtlar Kurulu’nun isteklerine göre değişikliğe gidildi. Önümüzdeki yıl için Bomonti ilgilerinin devam ettiğini belirten Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, 2011’de konut ve ofis ünitelerinden oluşmak üzere tamamı İstanbul’da bulunan 4 yeni projeye hazırlandıklarını da açıkladı.
Milyon dolarlık daire yok
25 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak Tekfen Bomonti Apartmanları’nın 1.5 ay önce satışa sunulduğunu ifade eden Ömer Egesel, şu bilgileri verdi: “Bomonti Apartmanları’nda 83 ünite yer alıyor. Konutların büyüklüğü 56 ile 177 metrakare arasında değişiyor. 3 bloktan oluşan U şeklindeki projenin ortak kullanım için tasarlanmış bir iç avlusu yer alıyor. Ufak bir proje oldu. Örneğin, sırf içinde havuz olsun diye, havuz sıkıştırmaya çalışmadık. Projede 1+1 dairelerin satışı 305 bin dolardan başlarken, en yüksek fiyat 850 bin dolara kadar çıkıyor. Yani, metrekare bedeli 5 bin dolar seviyesine geldi, milyon dolarlık dairelerimiz yok. Şimdiden satışların yüzde 50’sini gerçekleştirdik. Bünyamin Derman ile çalıştık, iç mimari olarak da Mustafa Toner dahil edildi.”
Gürcü Kilisesi’ni boğmadık
Projenin, 1861 yılından bu yana Bomonti’de yer alan Gürcü Katolik Kilisesi’ne komşu olduğunu hatırlatan Egesel, projenin ruhsatı alınırken Anıtlar Kurulu’nun tavsiyelerini dikkate aldıklarını ifade etti. Egesel, şunları söyledi: “Projenin üzerinde 2 yıldır çalışıyoruz. Arazinin anıt parsele komşu olmasından dolayı, Anıtlar Kurulu’nun isteği üzerine bazı revizeler yapıldı. Kiliseyi boğmamak için bazı katları geri çektik, kilisenin boyundan daha yukarı çıkmadık. Onay aldığımızda da kat planlarını yeniden gözden geçirdik. Buna göre 200-300 metrekare kadar kaybımız oldu. Şık, düzgün, değerli bir iş yapmak istediğimiz için, bu kayıp bizim için önemli olmadı.”
Agresif değiliz
Portföylerinde yaklaşık 450 milyon dolarlık proje bulunduğunu dile getiren Ömer Egesel, 2011 planları hakkında şöyle konuştu: “Bu yıl da Bomonti’ye ilgimiz devam edecek. Burada görüştüğümüz arsalar var. İstanbul’da her yerde araştırma yapıyoruz ancak çok agresif değiliz. Beklentilerimizi karşılayan bir yerle karşılaştığımızda ilgileniriz. Konut ve ofis yatırımları olacak, alışveriş merkezi düşünmüyoruz. Şu anda öne çıkan, somutlaşmaya başlayan, hazırlandığımız 4 proje var.”

Kağıthane bizim için iddiaydı

TEKFEN-OZ’un geçtiğimiz yıl satışa çıkardığı Kağıthane’deki Ofispark projesinin 2012 Mart’ta tamamlanacağını dile getiren Ömer Egesel, “Kağıthane ofis alanında öncülük ettiğimiz bir bölge oldu. Belediye ile pozitif bir ilişkimiz var. Kağıthane bizim iddiamızdı. Projeye başlarken, çok doğru bir lokasyon olmadığını söyleyenler oldu. Levent’te de Tekfen Tower’ı yaparken böyle söyleyenler olmuştu ancak o da zaman içinde o bölgede bir mihenk taşı oldu. Kağıthane de böyle olacak. Levent’teki ofis projemizin de bu ay satışını yaptık” diye konuştu. Egesel, ofis piyasasında hareket olması için ekonominin görünümüm iyi gitmesinin önemli bir koşul olduğunu ifade ederek, “Ön kurumsal kiralama nadir oluyor. Ticari taraf için müşteri gerekiyor. Türkiye’nin yabancı yatırımları çekmesi gerekir ki, ofiste hareket başlasın” dedi.

İzmir’deki karma proje 2011’e yetişebilir

İZMİR Bayraklı’da Rönesans İnşaat ile birlikte mixed-used bir proje imza atacaklarını dile getiren Ömer Egesel, “Şu anda bu projenin çalışmaları yapılıyor. 200 bin metrekarelik inşaat alanıyla İzmir ’in en kapsamlı emlak geliştirme projesi özelliğini taşıyacak komplekste 50-60 bin metrekare alışveriş merkezi, 40 bin metrekare konut, 30 bin metrekare de ofis alanı olacak. İzmir çevresinden de talep olacağını düşünüyoruz. Projeyi bu yıla yetiştirebiliriz. 2012 yılında da başlayabilir” dedi.

Bazı daireler kiliseyi görüyor

GÜRCÜ Katolik Kilisesi’nin Tekfen Bomonti Apartmanları’nın yanında sempatik bir yapı olduğunu ifade eden Ömer Egesel, “Bazı daireler kiliseyi ve bahçesini görüyor. Ancak özellikle kilise için gelip bizden daire alanlar olmadı. Zaten Gürcü Katoliklerin 500 kişi kadar oldukları tahmin ediliyor” dedi.

Spradon’da ‘peşinatsız’ 31 Aralık’a kadar uzadı

KUZU Grup’un, 1000 TL kaparo ile konut satış kampanyası yıl sonuna kadar devam ediyor. Peşinatı kendi imkânlarıyla ayrıca vadelendiren Kuzu Grup’un kampanyası Spradon Kuleleri, Spradon Teras Evleri, Spradon Quartz ve Spradon Evleri için geçerli oluyor. Kampanyaya göre banka kredi taksitleri de 3 ay sonra Nisan 2011’de başlıyor. Projelerde peşinat tutarı 3 yılda 3 eşit taksitle ödeniyor. İlk taksit bir yıl sonra ödeniyor. Yani şimdi ev alanlar peşinatlarını, Ocak 2012, Ocak 2013 ve Ocak 2014’te taksitlerle ödüyor. Vadeli ödenen peşinat için faiz de ödenmiyor. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu, “Bu kampanyamız çok büyük ilgi gördü. Bu kadar kolay konut sahibi olmak oturmak için ev almak isteyenlere de yatırım yapmak isteyenlere de büyük bir fırsattır” dedi.

DİĞER HABERLER

Türkiye, emlakta ‘olağanüstü ekonomik kıymet’ sunuyor

IMF’nin konut kredileri konusunda Türkiye’yi merceğe aldığı ve ‘balon’ tartışmasının başladığı dönemde, Global Property Guide’ın (Küresel Emlak Rehberi) hazırladığı raporda, Türkiye’nin emlak piyasasına ön plana çıktı. Türkiye’nin Avrupa’nın en cazip emlak piyasasına sahip olduğu değerlendirmesi yapılan raporda, Türkiye’nin sağlam makro ekonomik yönetim, düşen faiz oranları, genişleyen mortgage piyasası, hızlı ekonomik büyüme ve artan turist ilgisine sahip olduğu ifade edildi.
Konut patlaması
Hızlı artan nüfus ve hızlı büyüyen turizm sektörünün emlak piyasasında olumlu etki yaptığı vurgulanan raporda Türkiye’de emlak piyasasının, düşük emlak fiyatları, yüksek kira  gelirleri, özellikle sermaye kazançlarında olmak üzere düşük vergiler, hızlı  ekonomik büyüme, nüfusun büyük bölümünün genç olması, hızlı nüfus büyümesi, düşen faiz oranları ve makul alım satım maliyetlerinden ötürü olağanüstü ekonomik  kıymet sunduğuna işaret edildi. Raporda, “Ortak kanı konut patlamasının tarih olduğu yönünde. Ancak belkide yeniden düşünmeliyiz. Bugün Türkiye’de konut patlamasının ön  koşulları kendisini tekrarlıyor” denildi.
Yabancılar için cazip
Konut piyasasında İstanbul’un yabancı yatırımcılar için cazip olmaya başladığı vurgulanan raporda, Belçika, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya hariç  birçok AB üyesi ülke ile ABD, Kanada, Asya’da bazı ülkeler, Latin Amerika ve  Afrika vatandaşlarının Türkiye’de emlak satın alabileceği, Türk bankaları ve  diğer bankaların ikamet eden ya da etmeyen yabancılara emlak almaları için mortgage kredisi verdiği belirtildi.

Letonya öne çıktı İrlanda geriledi

35 ülkede yapılan araştırmalara göre, yılın üçüncü çeyreğinde, 17 ülkede emlak fiyatları arttı, 18’inde ise azaldı.
Uzun süren bir emlak krizinin ardından Letonya tekrar ilgi odağı oldu. Letonya’da fiyatlar, yüzde 24.73 oranında arttı.
Emlak fiyatları yüzde 14.94’lük düşüşle en fazla gerileyen ülke İrlanda oldu.
ABD’de yılın üçüncü çeyreğinde emlak fiyatları geçen yılın aynı dönemine  göre yüzde 4.31 geriledi.

Sinpaş’ın Lagün’ü ‘en iyi biyolojik gölet’ seçildi

SİNPAŞ GYO’nun Lagün projesindeki biyolojik göleti, ‘dünyanın en iyisi’ seçildi. Cem Botanik ile gerçekleştirilen biyolojik göletler, ABD’li Firestone Yapı Malzemeleri tarafından düzenlenen yarışmada 285 proje içinde birincilik ödülünü kazandı. Lagün’de, herhangi bir kimyasal kullanmadan biyolojik bir sistem dahilinde, suyun bitkiler ve bakterilerle temizlenmesi sağlanıyor. Ayrıca bu büyüklükte bir benzeri olmayan Lagün’deki biyolojik göletler yaklaşık 25 bin metrekarelik su alanıyla dünyanın en büyük biyolojik göleti olma özelliğine de sahip.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle