GeriEkonomi Güler: En ucuz doğalgazı kullanan ülkeler arasındayız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güler: En ucuz doğalgazı kullanan ülkeler arasındayız

Güler: En ucuz doğalgazı kullanan ülkeler arasındayız
refid:4872228 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bakan Hilmi Güler, Vali Musa Çolak, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Mehmet Kazancı ve EPDK Gaz Dairesi Başkanı Ahmet Aydın, butona basarak Bilecik’e ilk gazı verdi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Yaptığımız anlaşma ve indirimler sonucu en ucuz doğalgaz kullanan ülkelerden biri olduk" dedi.

Güler, "Bilecik-Bolu Doğalgaz Dağıtım Projesi Gaz Verme" töreninde yaptığı konuşmada, dünyanın en etkin enerji olaylarının ve yatırımlarının yapıldığı bir ülkenin Enerji Bakanı olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Güler, şöyle konuştu:

"Elektrik fiyatlarını borsaya uyarladık. Artık hiç kimse (Sen ucuzdun, ben pahalıydım) demeyecek. Bir Osmanlı torunu olarak Osmanlı’nın at koşturduğu yerlerde bu yatırımı yapıyoruz. Bu ay içinde 6 milyar dolarlık dünyanın en büyük yatırımlarından biri olan Afşin-Elbistan C ve D projelerinin elektrik üretmek üzere ihalesi yapılacak."

ELEKTRİK VE DOĞALGAZI UCUZLATTIK:

Güler, elektrikte de önemli başarılara imza attıklarını anlatarak, "Göreve geldikten sonra elektrikte en ufak bir artış yapmadığımız gibi indirimler yaptık"dedi. Güler şöyle devam etti: "Rusya ile yapılan anlaşmaya göre, aynı doğalgazı 3 ayrı fiyattan alıyorduk. Bunu tek fiyata düşürdük. Ayrıca kullanmadığımız gazın parasını veriyorduk. Bunları düzelttik. Yaptığımız anlaşma ve indirimler sonucu en ucuz doğalgaz kullanan ülkelerden biri olduk. "

SIRA NABUKO’DA:

Kömür santralı ile barajlara ağırlık verdiklerini anlatan Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan ile Türkiye’nin enerji merkezi olduğunu, sırada Türkiye, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Avusturya’yı kapsayan Nabuko Projesinin bulunduğunu bildirdi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle