Güler: Doğalgaz sıkıntısını atlatmış bulunuyoruz

Güncelleme Tarihi:

Güler: Doğalgaz sıkıntısını atlatmış bulunuyoruz
Oluşturulma Tarihi: Şubat 07, 2006 12:53

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yoğun geçen kış şartlarında daha önce alınan önlemler sayesinde herhangi bir doğalgaz sıkıntısının yaşanmayacağını söyledi. Güler, Türkmen doğalgazı konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Güler, ABD enerji Bakanı Samuel Bodman'ın davetlisi olarak çeşitli temaslarda bulunmak üzere bu ülkeye gitti.
THY ait uçakla New York'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Güler, enerji piyasalarında son dönemde yaşanan küresel gelişmelerin enerji konusunu uluslararası gündeme oturttuğunu söyledi.

Enerji alanında karşılaşılan sorunların diğer ülkelerle ikili çerçevede diyalogun ve işbirliğinin geliştirilmesini gerekli kıldığını kaydeden Güler, bu amaçla ABD ile düzenli bir enerji diyalogunun tesis edilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.
ABD'ye gerçekleştireceği 2 günlük ziyarette, ABD Enerji Bakanı'nın yanı sıra Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Eximbank başkanıyla görüşmelerde bulunacağını ifade eden Güler, temasları sırasında küresel gelişmelerin yanı sıra bu ülke ile olan ortak yatırım ve projelerin de geliştirilmesi konusunun ele alınacağını kaydetti.

Güler, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. “Nükleer santrallerin kurulması konusu görüşmelerde gündeme gelecek mi?” soru üzerine Bakan Güler, “Burada bir tesisi gezme imkanı bulacağız. Dolayısıyla bu noktada görüşmelerimiz olacak” dedi.

TÜRKMEN VE İRAN DOĞALGAZI

Güler, “Yoğun geçen kış şartları doğalgazda bir sıkıntıya neden olacak mı?” sorusunu da “Hayır. Öyle bir sıkıntıyı daha evvel aldığımız önlemlerle atlatmış bulunuyoruz. İnşallah öyle bir problem olmayacak” diye yanıtladı.
Türkmen doğalgazı ile ilgili bir soru üzerine de Bakan Güler, Türkmenistan'ın Avrupa ve Türkiye için önemli bir ülke ve doğalgaz üreticisi olduğunu belirterek, “Bu konuda görüşmelerimiz oluyor. Bizim zaten kontratımız var, daha evvel imzalanmış ancak gerçekleşmemişti. Türkmenistan bizin son derece önem verdiğimiz bir ülke, aynı zamanda doğalgaz üreticisi. Onlarla da görüşmelerimiz olacak” dedi.

İran doğalgazıyla ilgili olarak da Bakan Güler, şunları söyledi: “İran ile de görüşmelerimiz sürüyor. O noktada herhangi bir şey olacağını zannetmiyorum. Kontratımız var. İlişkilerimiz var. Zaman zaman azalsa da Başbakanımız ve benim görüşmelerimizle olumlu noktaya geldik. Ancak doğalgazın geçtiği ülkelerdeki aşırı soğuklardan dolayı meydana gelen aşırı tüketim zaman zaman diğer ülkeleri yükümlülüklerini yerine getirmede zorluklarla karşılaştırdı. Ancak şu anda böyle bir şey söz konusu değil.”

SAMSUN-CEYHAN BORU HATTI

“Samsun-Ceyhan boru hattı ile ilgili son durum nedir? Çalık Grubu'na verilecek mi?”şeklindeki soruya karşılık olarak da Bakan Güler, şöyle dedi: “Samsun-Ceyhan konusunda bizim değerlendirmelerimiz devam ediyor. Dolayısıyla Samsun-Ceyhan Boru Hattı ülkemizin çıkarları açısından son derece önemli, stratejik bir yatırımdır. Oradaki değerlendirmemiz devam ediyor. Bakanlar Kurulu kararı tamamlanmak üzere, değerlendirme sürüyor şu anda.”
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!