Girişimcilere 12 yılda 150 milyon dolarlık yatırım

Güncelleme Tarihi:

Girişimcilere 12 yılda 150 milyon dolarlık yatırım
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 28, 2023 07:00

İTÜ ARI Teknokent’in teknoloji girişimlerini yetiştirmek ve desteklemek için kurduğu kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek, her yıl ortalama 500; 12 yılda ise toplamda 4 bin 200’den fazla teknoloji girişimini destekledi.

Haberin Devamı

Bin 400 girişimin şirketleşmesine katkı sağladıklarını açıklayan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, bu sayıyı gelecek yıllarda artırmak istediklerini belirtti. Girişimlerin 10 bin kişiye istihdam yaratmasına ve 150 milyon dolar yatırım almalarına destek olduklarını da söyleyen Dikbaş, “İTÜ Çekirdek; teknolojik ve yenilikçi çözümlere sahip ürünü ile değişim yaratacak tüm girişimcilere kurulduğu günden bu yana destek sağlıyor ve fırsat yaratıyor. Bugüne kadar ülke genelinde 4 bin 200’den fazla teknoloji girişimini destekleyerek bin 400’ünün şirketleşmesine olanak sağlayan İTÜ Çekirdek, girişimcilerine 150 milyon dolar yatırım almalarına olanak sağladı. Bu girişimlerin toplam değerlemesi ise 1.5 milyar dolara ulaştı” dedi.

Haberin Devamı

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE EKOSİSTEM

İTÜ Çekirdek’in gelecek hedeflerine de değinen Dikbaş, “Vizyonumuz artık dünya ölçeğinde örnek bir ekosistem olmak. Bu amaçla gelecek hedeflerimiz arasında; ITU Seed ile global bir çekim merkezi olarak daha çok yabancı girişimciyi ülkemize çekmek, Londra’da ilk ofisi açarak girişimlerimizin global oyunculara erişimini kolaylaştırmak, Global Big Bang Demo Day organize ederek ileri aşama girişimlerimiz ile global yatırımcıları buluşturmak, Çekirdek/ARI Fon’u kurarak girişimlerimizi dünya uygulamalarında da olduğu gibi yatırımcı olarak da desteklemek bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!