Gıda fiyatlarına karşı iş dünyasından ortak çağrı: Önceliğimiz fiyat istikrarı

Güncelleme Tarihi:

Gıda fiyatlarına karşı iş dünyasından ortak çağrı: Önceliğimiz fiyat istikrarı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 27, 2021 07:00

TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK tarafından yapılan ortak açıklamada Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (MÜSİAD) yapılan ortak açıklamada, Türkiye’nin önceliğinin fiyat istikrarı olduğu vurgulandı, bu alanda kamu-özel sektör arasında istişarenin yararlı olacağı belirtildi.

FİYAT İSTİKRARI ÖNKOŞUL

Küresel tedarik zincirlerinde ciddi aksamaların yaşandığı salgın sonrası normalleşme sürecinde, ekonomik büyüme ve istihdam için Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna 4 kuruluşun da inandığı belirtilen açıklamada, “Fiyat istikrarı sağlanmadan ekonomide başlayan her canlanma, maalesef kısa süreli olmakta ve işinsanlarımızın yatırım ufkunu daraltmaktadır. Bu nedenle ülkemizin hak ettiği refah artışını sağlamak için fiyat istikrarını bir önkoşul olarak görmekteyiz. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır. Bu açıdan bakıldığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan yeni ekonomik reform gündemini çok yakından takip ediyor ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedef olmasını destekliyoruz. Enflasyonla mücadeleye yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda bir kamu-özel sektör istişare sürecinin son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Haberin Devamı

Gıda fiyatlarına karşı iş dünyasından ortak çağrı: Önceliğimiz fiyat istikrarı

Fiyatların piyasa koşullarında oluşması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada ayrıca şunlar denildi: “Bu istişare süreci, tüm fiyatların serbest piyasa koşulları içinde oluşmasını gözeterek küresel ve yerel fiyat dinamiklerinin sektörel bazda yakından izlenmesine ve ürün gruplarında görülen yapısal risklerin, maliyet dinamiklerinin ve arz-talep dengesizliklerinin tespit edilmesine katkıda bulunacak, böylece veriye dayalı politika tasarım sürecini destekleyecektir. İş dünyasında enflasyonla mücadelenin önemi ve fiyat istikrarının orta-uzun vadeli büyüme ve istihdam perspektifine olumlu katkısı konusunda farkındalığı artırmak için kurulacak bu istişare mekanizmasının son derece yararlı olacağına inanıyoruz.

Haberin Devamı

TÜM KATKIYI VERMEYE HAZIRIZ

Enflasyonla mücadelede başarılı olmak için Merkez Bankası’nın ve ilgili kamu kurumlarının çabalarına tüm paydaşların destek vermesi gerektiğini biliyor, salgın sonrası küresel toparlanma döneminde Türkiye’nin hak ettiği fiyat istikrarı hedefine hızla ulaşması için tüm katkıyı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.”