GeriEkonomi Geri dönen KHK’nın ilk faturası 1.5 milyar dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geri dönen KHK’nın ilk faturası 1.5 milyar dolar

Abone Olgoogle-news

Kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin KHK'nın Cumhurbaşkanı tarafından iade edilmesinden sonra Dünya Bankası Türkiye'ye verilecek kredinin görüşülmesini

Kasım ayı sonuna bıraktı.

KAMU bankalarının özelleştirilmesine ilişkin kanun hükmünde kararnamenin (KHK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilmesinin ardından, Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun dünkü toplantısında, Türkiye'ye verilmesi planlanan toplam 1.5 milyar dolarlık mali sektör uyum kredisinin (FSAL) ilk diliminin serbest bırakılması görüşülmedi.

Banka, FSAL kredisi için kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin düzenlemenin çıkmasını şart koşuyordu. Bankalarla ilgili KHK'nın Çankaya'dan dönmesinden sonra kredinin onayı, Dünya Bankası yönetim Kurulu'nun Kasım sonunda yapılacak toplantısına kaldı.

Bu sürede hükümet, KHK yerine kanun tasarısına dönüştürüleceği açıklanan düzenlemeyi, TBMM'den geçirmeye çalışacak. Mali sektör reformunun önündeki en büyük engelin kamu bankalarının özelleştirilmemesi olarak gören Dünya Bankası, FSAL kredisinin serbest bırakılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyordu.

KREDİ BELİRSİZLİĞİ

Belirlenen takvim uyarınca, Eylül ayında, kamu bankaları ile ilgili düzenlemenin tamamlanmasının ardından, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nundaki bankalara ilişkin bir çözüm planı da benimsenerek Dünya Bankası Yönetim Kurulu toplantısına gönderilecekti.

Dünya Bankası'nın, bu düzenlemeleri onaylamasıyla 780 milyon dolar tutarındaki FSAL-1 kredisinin ilk dilimi olan 390 milyon dolarlık tutarın, Eylül'de Hazine hesabına girmesi öngörülüyordu.

Dünya Bankası, iki eşit taksitle vereceği FSAL-1 ve FSAL-2 kredilerinden FSAL-1'i serbest bırakmak için, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin yasal düzenlemelerin yapılmasını, FSAL-2 içinse mali sektördeki tüm düzenlemelerin tamamlanmış olması şartlarını arıyor.

Türkiye, Dünya Bankası'ndan Ülke Yardım Stratejisi (CAS) çerçevesinde de kredi kullanırken, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin düzenlemenin çıkmamasıyla, toplamı 2 milyar 250 milyon doları bulan bu kredinin akıbeti konusunda da tereddütler oluştu.

Türkiye, taahhütlerini yerine getirip işler yolunda giderse, projeler çerçevesinde verilecek bu kredi kapsamında da, üç yıl boyunca her yıl ortalama 750 milyon dolarlık kredi alacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle