Genel müdür karara itiraz etti

Genel müdür karara itiraz etti

Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Arslan'ın avukatı tutukluluğa itirazda bulundu.

Haberin Devamı

YOLSUZLUK ve rüşvet iddialarına ilişkin 17 Aralık’da yapılan operasyonda evinde yapılan aramada ayakkabı kutularının içinde 4.5 milyon dolar ele geçirilen ve 21 Aralık’da sevk edildiği İstanbul nöbetçi 25’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın avukatı Ersan Şen karara itiraz etti. Sulh ceza mahkemesine verdiği dilekçede Aslan hakkındaki tutuklama kararının kaldırılmasını isteyen Şen, ayrıca soruşturma kapsamında Aslan’ın mal varlığı üzerine konulan tedbirin de kaldırılmasını talep etti. Aslan’ın başvurusu önümüzdeki günlerde karara bağlanacak.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEMİŞTİ
17 Aralık’ta 3 ayrı soruşturmayla ilgili düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan Aslan tutuklanma talebi ile sevk edildiği İstanbul 25. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki ifadesinde suçlamaları kabul etmemişti. Bağış parası olduğunu iddia ettiği 4,5 milyon doları kayıtlarla uğraşmamak için ayakkabı kutuları içinde evinde sakladığını öne süren Aslan ifadesinde şunları söylemişti

“Rıza Sarraf’ta hayırsever bir kişiliği olduğunu ve hayırlara vesile olmak istediğini söyleyince o anda aklıma mezun olduğum Çorum Osmancık İmam Hatip Lisesi geldi. İhtiyaçları ona aktarınca masrafları ödemeye hazırım dedi. Ancak teknik nedenlerle projeye başlayamadığımız için söz konusu hayır amaçlı olarak verilen paraları kendi nezdimde tuttum. Hatta Milletvekilimiz C. B. ’ya yanında bulunan bir misafiri de varken durumu bildirdim. 7 milyon TL’nin hayır amaçlı biriktiğini ve hazır olduğunu söyledim.

Haberin Devamı

ÜNİVERSİTE YAPILACAKTI
Bir de bunun yanında Makedonya’da bir üniversite yapma söz konusudur. Uluslararası Balkan Üniversitesi isimli üniversitedir. Bu üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olan H. B. isimli İstanbul Milletvekilimiz “Türkiye’de bağış var. Makedonya’ya iletmekte zorluk çekiyoruz” deyip benden yardım istediler. Ayrıca oğlu olan C. B. vasıtasıyla 1 milyon 950 bin Euro’yu fiziki olarak bana getirip teslim ettiler. Bunun ilk 450 bin Eurosu’nu göndermekte zorlandık. Çünkü Makedonya yerel hukuku bağış kabulünde çok zorluk çıkartıyor. Para girişinde zorluk çıkartıyor. Bu süreç içerisinde bu para da bende evde kaldı. Çünkü bankaya herhangi bir kasaya koyduğumuz zaman kimin adına ve niçin konulması gerektiğini tutanakla belirtmemiz lazım. Bu paralarda evde duruyordu. Söz konusu teslimatın ancak 950 bin Euro’sunu zar zor gönderebildik. Dolayısıyla 1 milyon Euro evde bulunduğundan dolayı soruşturmaya konu edildi. El konuldu. Ayrıca yine bu üniversite için Rıza Sarraf isimli işadamı hayır yapmak istediğini söyledi. 500 bin Euro’yu kendi imkanlarıyla oraya gönderdi. Geri kalanını göndermekte zorlandığı için getirip benden yardım istedi . Bana teslim etti. Bu paraların Makedonya’ya neden gidemediğine ilişkin tüm yazışmalar ve değerlendirmeler bankadaki kayıtlarda mevcuttur Şu anda el konulan paranın 2 milyon Euro’su Balkan Üniversitesi için verilen paradır. Geri kalan para da İmam Hatip lisesi için ayırdığımız paradır. Sadece el konulan folyo vardır. Onun içinde de 20 bin küsür Euro vardır. Bu para benim kendi şahsıma ait olup yurtdışı görevlerimden harcırahlardan biriktirdiğim paradır. Bunların belgesini sunduk. Dosyada mevcuttur.”

Haberle ilgili daha fazlası: