Futbolun ‘Süper Final’i süper gelir yaratacak

Futbolun ‘Süper Final’i süper gelir yaratacak

Spor Toto Süper Lig’in en iyisini belirleyecek olan Süper Final Şampiyonluk Grubu dev bir ekonomi yaratacak. 4 büyük kulüp 6 haftada 73 milyon lira para kazanacak. Kulüpler kasasını yayın geliri, lisanslı ürün satışı ve bilet hasılatıyla dolduracak.

Haberin Devamı

BU sezon ilk defa uygulanan ‘Süper Final’ Türk futbol endüstrisine de önemli bir katkı yapacak. Türkiye’nin en büyük 4 takımının şampiyonluk yarışına sahne olacak Süper Final’de kulüpler, 73 milyon liralık gelir elde edecek. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor lisanslı ürün satışı, yayın geliri ve bilet hasılatıyla kasasını dolduracak. 6 haftada 12 derbinin oynanacağı Süper Final Şampiyonluk Grubu’nda kupayı kaldıran takım 2011-2012 sezonunun en çok kazanan takımı olacak. Kulüpler 27 milyon liralık geliri bilet ve lisanslı ürün satışından elde edecek. Bir önceki sezon ligi ilk 6 içerisinde bitiren takımlara dağıtılan 46 milyon 500 bin liralık yayın gelirinin de bu sezon Şampiyonluk Grubu takımlarına ödenmesi planlanıyor. Böylece 4 büyük kulüp 6 haftada kasasına 73 milyon lira para koyacak.
Bilette Cimbom önde
Galatasaray derbi maçlarında kombine hariç 3.1 milyon liralık bilet hasılatı elde ediyor.
GS Store satışları ise 400 bin lirayı buluyor.
Böylece kendi sahasında 3 derbi maçından Galatasaray’ın geliri 10.5 milyon lirayı bulacak.
Taraftar ürününde
Fener Fenerium’un satışları derbi maçlarda artıyor. Stadyumdaki mağazasının cirosu 500 bin lira.
Bu maçlarda 2.5 milyon lira hasılatı yapan Fener, Süper Final’de toplam 9 milyon lira gelir bekliyor.
Kartal’ın geliri artacak
Bu sezon kötü bir performans gösteren Beşiktaş derbilerle geliri artıracak.
Beşiktaş, İnönü Stadyumu’ndaki derbilerden 1.5 milyon lira bilet hasılatı elde ediyor.
Lisanslı ürün satışıyla Beşiktaş Süper Final’den 5.1 milyon lira kazanacak.
TS’nin hedefi 3 milyon
Trabzonspor derbi maçlarında bilet satışından 600 bin TL kazanıyor.
TS Club’ların satışı bu maçlarda 400 bin lirayı buluyor.
3 maçtan Trabzonspor 3 milyon lira gelir bekliyor.

Performans priminde Galatasaray kazandı

Haberin Devamı

YAYIN gelirlerinin önemli bir kısmını performans primi olarak kulüplere dağıtan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 34 haftalık puan durumuna göre en çok ödemeyi Galatasaray’a yaptı. Galatasaray 21.6 milyon lira para topladı. Ligi 2’nci bitiren Fenerbahçe ise kasasına 19.2 milyon lira para koymayı başardı. Beşiktaş ile galibiyet sayısı aynı olan Trabzonspor 16.4 milyon liralık performans primi aldı. Beşiktaş’ın geliri 16 milyon lirada kaldı.

Fenerium’un hedefi 80 milyon lira ciro

Haberin Devamı

GEÇTİĞİMİZ yıl Fenerium mağazalarında 60 milyon liralık ciroya ulaşan Fenerbahçe bu yıl hedefi 80 milyon liraya çıkardı. Derbi maçlarının ve kadın taraftarlarının ilgisiyle Fenerium satışlarını önemli ölçüde artıran Fenerium’un derbi günü geliri 500 bin TL’yi yakaladı. Lig maçlarında ise stadyumdaki mağazanın hasılatı 300 bin TL’yi buluyor. Mağazalardaki ürünlerin yüzde 20’sini ise kadın ve çocuk ürün grupları oluşturuyor.

Ronaldo golleri atarken kenarda Türkiye tanıtıldı

REAL Madrid’in Atletico Madrid’i 4-1 yendiği Madrid derbisinde İspanyol seyircilere Türkiye tanıtımı yapıldı. Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun hat trick yaparak futbol ziyafeti sunduğu maçta, saha kenarındaki reklam panolarında da Türkiye’nin turizm tanıtım sitesi olan “www.goturkey.com”un yazılı olduğu görseller kullanıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: