Fuarda uçak pazarlığı yapmışlar

Başbakan Başmüşaviri Doç Dr. Sedat Çelikdoğan'dan bir açıklama geldi. Sayın Çelikdoğan açıklamasında MD-90 uçağının yüzde 80 oranında Türkiye'de imalatı ile ilgili tekliften başlayarak THY'nin uçak alımı konusundaki gelişmeleri aktarmış. THY'nin ihtiyacı olan orta menzilli 54 adet uçak alımı projesinin ofset çalışmalarının başından beri Başbakanlık Stratejik Araştırmalar ve Teknoloji Geliştirme Başmüşavirliği'nce yürütüldüğünü vurgulamış.

Açıklamasında uçak alımı ile ilgili tüm toplantılara THY'nin davet edildiğini ve toplantıların büyük katılımla gerçekleştirildiğini de vurgulamış. THY yetkilileri ile konuştum, hiç birine THY'nin katılmadığını hatta davet dahi almadıkları öğrendim. Yalnızca bir kez THY Genel Müdürü'nün Başbakan'ın çağrısı üzerine Ankara'ya giderek ihtiyaçları olan uçak sayısı ve teknik özellikleri konusunda bilgi verdiğini biliyorum. Buradan anlaşılıyor ki, THY bu olayda dışlanmıştır.

İlginç ve çok komik

Benim de üzerinde durduğum budur. Boeing ya da Airbus uçağı seçimi bizim işimiz değildir. Ama Douglas'a karşı çıkmak Türkiye çıkarları açısından bir görevdir. Sayın Çelikdoğan'da dahil hiç kimse bu ülkeyi eski teknoloji mezarlığına dönüştüremez. Bu konuda tavır koymakta hiçbir sakınca görmüyorum.

Sayın Çelikdoğan açıklamasında bu üç firmanın çağrılmasındaki asıl amaçlarının fiyatları aşağı çekebilmek, Türkiye'de yapılacak imalat yüzdesini artırmak olduğunu da vurgulamış. Buna katılıyorum. Bu doğru olandır ama bu nedenle de olsa Douglas'a hiç bir taviz verilemez.

Bana göre ilginç, bir o kadar da komik olan açıklamada aynen şöyle deniliyor:

"Başmüşavirliğimiz, Paris Havacılık Fuarı'na iştirak etmiş ve burada her üç firmanın yetkilileri ile tekliflerin daha da iyileştirilmesi hususunu görüşmüş olup, her üç firmanın rekabet ortamında tekliflerinde yapacakları iyileştirmelerin ülke menfaati açısından değerlendirileceği bir kere daha ifade edilmiştir."

Ayaküstü pazarlık

Bunu anlamak mümkün değildir. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti 54 uçak alımı için pazarlığı Paris'te bir fuarda yapıyor ya da sürdürüyorsa benim söyleyecek bir şeyim yok. Dünyanın neresinde olursa olsun bir şirket ya da devlet 54 uçak alacaksa, ya da kiralayacaksa, imalatçılar zaten kapılarına gelir. Bir değil bin kez gelir. Fuarda ayaküstü pazarlık sürdürmenin mantığını anlamak mümkün değildir.

Ayrıca Sayın Çelikdoğan bildiğim kadarı ile Endonezya Hava Sanayiinin temsilcisi olmuştur. Bu şirket de bir uçak üreticisine bağlıdır. Bu durum bile Sayın Çelikdoğan'ın pazarlıklarda tarafsız kalabileceğini kuşkulu hale getirmektedir.Haberle ilgili daha fazlası: