GeriEkonomi FT: Koç, Migros’taki çoğunluk hissesini satabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Koç, Migros’taki çoğunluk hissesini satabilir

FT: Koç, Migros’taki çoğunluk hissesini satabilir
refid:6550659 ilişkili resim dosyası

Koç grubunun Migros’taki çoğunluk hissesini satabileceği bildirildi.

 Financial Times gazetesi, Koç’un Migros’taki payına Carrefour, Tesco, Metro ve BIM gibi çok sayıda şirketin ilgi gösterebileceğini belirten gazeteye konuşan Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu da, bu konuya ilişkin olarak “Bekleyip görmeniz gerekecek” demekle yetindi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, “Koç, Migros’taki payını satabilir” başlıklı haberinde “Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi Koç Holding, ülkenin en büyük market grubu olan Migros’taki çoğunluk payını yakında satışa konulabileceğine işaret etti” diye yazdı.

Gazete, Koç’un Migros’daki hissesi ile ilgilenebilecek yabancı ve yerli şirketlere değinirken de Carrefour (Fransa), Tesco (İngiltere), Metro (Almanya) ile BİM’i (Türkiye) saydı.

KOÇ HOLDİNG'TEN
MİGROS AÇIKLAMASI

Koç Holding AŞ, holdingin, yeni yönetimi altında tüm iş birimlerinin stratejik önceliklerini gözden geçirdiğini belirterek, “Bu çerçevede, perakende iş biriminin de stratejik alternatifleri değerlendirilmekte” açıklamasını yaptı.

Koç Holding'ten Borsaya yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Financial Times Gazetesinde yer alan haberde, Koç Holding AŞ'nin Migros Türk AŞ hisselerini satabileceği yorumu yer almaktadır. Koç Holding AŞ, yeni yönetimi altında tüm iş birimlerinin stratejik önceliklerini gözden geçirmektedir. Bu çerçevede, perakende iş biriminin de stratejik alternatifleri değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bu aşama özel durum açıklamasını gerektiren bir gelişme söz konusu değildir.”Carrefour’un, şimdiden Migros’un arkasında Türkiye’nin ikinci büyük zinciri olduğuna dikkat çeken Financial Times, Türk pazarında yüzde 10’luk bir payı olan Carrefour’un, Migros’u alarak konumunu daha da güçlendirmek istediği sanıldığını kaydetti.

2003 yılında Kipa’yı satın alan Tesco’nun da, Türkiye’de daha güçlü bir yer almak istediğine işaret eden gazete, ABD’li Wal-Mart’ın ise, Migros’u Türk piyasasına girme yolu olarak görebileceğini yazdı.

1.3 MİLYAR DOLARDAN FAZLA TEKLİF EDİLEBİLİR

İngiliz gazetesi, Migros’a rakip grupların da, Koç’un Migros’daki payı için 1.3 milyar doları aşan bir teklif yapmak isteyebileceğini belirtirken de Koç’un Migros’daki payının satışından elde edeceği kaynağın grubun, enerji, otomotif ve beyaz ürün alanlarındaki büyümesinin finansmanında kullanılabileceğini kaydetti.

BULGURLU İLE SÖYLEŞİ

Bu arada, Financial Times, Koç grubunun Migros’taki payını satması olasılığının Koç Holding’in yeni CEO’su Bülent Uğurlu ile yaptığı mülakatta sırasında ortaya çıktığını da yazdı. Gazeteye göre, Bulgurlu, “Migros’un halen grubun esas işleri listesinde bulunmadığını ancak bu konudaki nihai kararın gelecek ay yapılacağı”nı söyledi.

Bulgurlu, bu yöndeki bir politikanın devamının Migros’un satılacağı anlamına gelip gelmediği sorulması üzerine de ”Bekleyip görmeniz gerekecek” demekle yetindi.

Financial Times, Migros’un 906 mağaza bulunduğunu, bunların çoğu Türkiye’de olmakla birlikte Migros’un Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Makedonya, Bulgaristan ve Kırgızistan’da faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Gazete, Migros’un 2006 yılında 3 milyar dolarlık satış yaptığına, bundan da 110 milyon dolarlık vergi öncesi kar sağladığını da belirtti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False