Fitch'ten çok önemli Türkiye açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Fitchten çok önemli Türkiye açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Ekim 02, 2017 14:14

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'nin büyüme beklentisini yukarı yönlü revize etti. Kuruluşun 2017 için büyüme tahmini yüzde 5,5 olurken, üçüncü çeyrek büyüme beklentisi yüzde 7'yi aştı.

Haberin Devamı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yılın ilk yarısında kredilerdeki artış ve mali önlemlerle beklentilerinin üzerinde büyüyen Türkiye ekonomisi için yıllık büyüme tahminini yükseltti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch "Küresel Ekonomik Görünüm - Eylül 2017" raporunu yayımladı.

Fitch, küresel ekonomi hakkında yayımladığı değerlendirmede Türkiye'nin 2017 yılı büyüme tahminini Haziran ayında açıkladığı yüzde 4,7 düzeyinden yüzde 5,5'e yükseltirken, üçüncü çeyrekte büyümenin yüzde 7'yi aşacağının tahmin edildi. Ayrıca Türkiye'nin gelecek yıl ve 2019 yılında da yüzde 4,1 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Türkiye'de ekonomik büyümenin, yine Fitch'in beklentilerinin üzerinde geldiği belirtilen raporda, “2017 yılının ikinci çeyreğinde, Türkiye ekonomisi ilk çeyrekteki yüzde 5,2'lik yukarı yönlü revizeye kıyasla çok az değişerek yıllık bazda yüzde 5,1 büyüdü.” denildi.

Haberin Devamı

"EURO BÖLGESİ EKONOMİSİ BÜYÜME PERFORMANSINI DESTEKLEDİ"

Büyüme performansının geçici mali tedbirler ve KOBİ'lere borç vermeyi arttıran Kredi Garanti Fonu (KGF) taahhüdünde bir sıçrama da dahil olmak üzere çeşitli hükümet teşvikleriyle desteklenmeye devam ettiği aktarılan raporda, güçlenen Euro Bölgesi ekonomisinin de büyüme performansında destekleyici bir rol oynadığına işaret edildi.

Yüksek frekanslı göstergelerin, güçlü ivmenin 2017 yılı 3. çeyrekte de devam ettiğini gösterdiği vurgulanan raporda, “Yıllık bazda karşılaştırma, geçen yılın 3'üncü çeyreğindeki başarısız darbe girişiminin yol açtığı faaliyetin aksamasına bağlı olarak baz etkileriyle de artıyor olacaktır.” değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin yükseltiği belirtilerek, “Yılın 3'üncü çeyreğinde büyümenin yüzde 7'yi aşmasını bekliyoruz. Bu nedenle 2017 yılına ilişkin büyüme tahminimizi haziran ayındaki yüzde 4,7'den yüzde 5,5'e revize ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

KGF bünyesinde mevcut yeni fonların büyük bölümü çekildiği ve mali tedbirlerin birçoğunun yıl sonundan önce sona ereceği bildirilen raporda, “Bunun sonucu olarak, 2017 yılı son çeyrekte büyümenin yavaşlamasını bekliyor ve 2018, 2019 için büyüme tahminlerimizi yüzde 4,1 olarak koruyoruz.” denildi.

Haberin Devamı

"TL'DEKİ KESKİN DÜŞÜŞ ETKİLERİ, ENFLASYONDA BASKI OLUŞTURUYOR"

Raporda, Kasım 2019'da yapılacak seçimler öncesindeki politik konuların hükümetin daha fazla teşvik turunu tetikleyebileceği ve Fitch'in büyüme tahminlerinin yakın geçmişten daha gevşek bir maliye politikasına dayandığı aktarıldı.

Yeni yıla girerken Türk lirasındaki keskin düşüş etkilerinin enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği, manşet ve çekirdek enflasyonlarda çift haneli rakamlar görüldüğü bildirilen raporda, baz etkisinin enflasyonu 2017 yılı 4. çeyrekte çift hanelerde tutmasının beklendiği ve 2 yıllık enflasyon beklentilerinin merkez bankasının yüzde 5'lik hedefinin üzerinde yüzde 8 civarında seyrettiği ifade edildi.

Haberin Devamı

"DOLAR/TL'DE YIL SONU TAHMİNİ 3,50 SEVİYESİNDE"

Çift haneli enflasyonun merkez bankasını 2017'de para politikasını gevşetmekten alıkoyabileceği öngörüsünde bulunulan raporda, “Enflasyonda 2018 yılında beklenen ılımlı düşüş gevşeme için bir miktar alana imkan verebilir. Bu gevşemenin başlangıçta merkez bankasının finansman sağladığı faizlerinde bir değişiklik şeklinde olması beklenir. Türk lirası küresel finansal koşullardaki herhangi bir değişikliğe karşı kırılgan olmaya devam ediyor." ifadelerine yer verildi.

Raporda, Türkiye'de enflasyonun bu yıl yüzde 9,5, gelecek yıl yüzde 8 ve 2019'da yüzde 7,8 olmasını beklendiği ve politika faizinin de 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yüzde 8 olarak öngörüldüğü kaydedildi.

Haberin Devamı

Fitch raporunda, dolar/TL’nin ise yıl sonunda 3,50 seviyesinde olacağı tahmini yapıldı.

"KÜRESEL EKONOMİ BU YIL ÖNEMLİ ÖLÇÜDE İYİLEŞTİ"

Raporda küresel ekonomiye ilişkin ise dünya ekonomisinin bu yıl önemli derecede iyileştiği ve şu anda 2010'dan bu yana en güçlü büyümesini gerçekleştirebileceği aktarıldı.

Gelişmiş ekonomilerin iyileşen iş gücü piyasası ve destekleyici makroekonomik politikalardan faydalandığı belirtilen raporda, birçok büyük emtia üreticisi ülkelerde ve Çin'deki toparlanmayı takiben, gelişmekte olan ekonomilerdeki büyümenin 4 yılın en yüksek seviyesine geri döndüğü yorumu yapıldı.

Raporda, küresel büyümenin bu yıl yüzde 3,1, gelecek yıl yüzde 3,2 ve 2019'da yüzde 3 olacağı tahmini yer aldı.

Haberin Devamı

Euro Bölgesi’nde büyümenin bu yıl yüzde 2,2, gelecek yıl yüzde 1,8 ve 2019'da yüzde 1,4 olmasının beklendiği ifade edilen raporda, ABD ekonomisinin ise sırasıyla yüzde 2,1, 2,5 ve 2,2 büyüyeceği öngörüsü paylaşıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!