GeriEkonomi Fischer: Türkiye ekonomisi umduğumuzdan çok daha iyi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fischer: Türkiye ekonomisi umduğumuzdan çok daha iyi

Önceki gün Devlet Bakanı Güneş Taner'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ‘‘Beklediğimizden çok daha iyi bir Türkiye bulduk’’ dedi. Fischer, dün Başbakan Mesut Yılmaz ile İstanbul'da yaptığı görüşme sonrasında, Türkiye'de ekonominin her geçen gün daha iyiye gittiğini söyledi.

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Türkiye ekonomisinin beklediklerinin çok üzerinde bir performans gösterdiğini söyledi. Fischer, geçen ay IMF heyetinin Türkiye ekonomisi hakkında hazırladığı raporu incelediğini, ancak Türkiye'de gördüğü manzaranın bu rapordan çok daha iyi olduğunu söyledi. Fischer, ‘‘Bu da Türkiye ekonomisinin her geçen gün iyiye gittiğini gösteriyor’’ dedi.

Devlet Bakanı Güneş Taner'in davetlisi olarak önceki gün İstanbul'a gelen IMF Başkanı Birinci Yardımcısı Stanley Fischer, dün sabah Başbakan Mesut Yılmaz tarafından kabul edildi. Swissotel'deki görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Devlet Bakanı Güneş Taner'in de katıldığı görüşme sonrasında Atatürk Havaalanı'nda Taner ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Fischer, mayıs ayından beri Türkiye ile sıkı bir işbirliği içinde olduklarını vurguladı.

ENFLASYON İYİ YOLDA

Hükümetin uyguladığı programı başarılı bulduğunu ifade eden Fischer, programın titizlikle ve sapmalar olmadan uygulanmaya devam etmesi halinde enflasyondaki inişin süreceğine değindi. Fischer, Başbakan Mesut Yılmaz ve Devlet Bakanı Güneş Taner'in de tutumlarından etkilendiklerini söyledi. Ekonomideki büyüme hızına dikkat çeken Fischer, enflasyonun yüksek olduğunu bir ülkede bu büyüme hızının hayret verici olduğunu ifade ederek, ‘‘Böyle bir ortamda gerçekleşen büyüme hızının yanında hedeflenen büyüme de cesaret verici. Son 6 aydaki gelişmeler oldukça olumlu. Önümüzdeki 6 ayda da enflasyonun daha düşebileceği yönünde izlenimlere sahip olduk. Özelleştirmedeki performans da oldukça iyi’’ dedi. Türk hükümetinin IMF ile sürdürdüğü programı uygulamaya devam etmeleri çağrısında bulunduklarını kaydeden Fsicher, şunları söyledi:

PROGRAM ÖNERMEDİK

‘‘Herhangi bir program önerisinde bulunmadık. Ancak 1999 yılı Türkiye için enflasyon sürecinde kritik bir yıl. IMF ve Türkiye'yi ortak bir çalışmaya çağırdık. IMF ve Türkiye arasında stand-by anlaşması olmadı. Ancak bizim sıkı işbirliği ve temaslarımız zaten sürekli devam ediyor ve edecek’’ şeklinde konuştu. 1999 yılı bütçesinin enflasyonun yönü üzerinde etkili olabileceğini anlatan Fischer şöyle konuştu:

SEÇİM UYARISI

‘‘Hükümetin ekonomide izlediği politikaların devamı halinde, seçimlerin ekonomi üzerinde bir etki yaratacağını düşünmüyoruz. 1999 bütçesinin güçlü, popülist ve harcamalara dayanmaması halinde enflasyon bozulmayacak. Türkiye ekonomisine seçimler olmsuz bir etki yaratmayacak. Seçim ekonomisi kısa vadeli olumlu sonuçlar verebilir. Ancak uzun vadede büyük zararlar getirir. Hükümetin seçim ekonomisine giderek popülist kararlardan uzak olması gerekiyor. Enflasyonu aşağı çekmek popülist politikalarla mümkün değildir. Seçim ekonomisine gidilmezse 1999 bütçesi güçlü olur. IMF ile bir stand-by anlaşması yapılabilmesi için, o ülkenin mali sorunları olması gerekir. Fakat Türkiye'de döviz rezervi yüksek. O nedenle mali yardım sözkonusu değil. Türkiye ile hükümetin tanımladığı bir anlaşma taslağı üzerinde çalışıyoruz. Başbakan Mesut Yılmaz ile yapmış olduğum görüşmede, kendisi popülist politika izlemeyeceği ve izlenen ekonomik politikaların devamı konusunda taahhütlerini iletti.’’

Fischer, IMF heyetinin kısa süre içinde Türkiye'ye gelerek yetkililerle görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Kendimize haksızlık ediyoruz

IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ile Başbakan Mesut Yılmaz'ın yaptığı görüşme sonrasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı Güneş Taner, ‘‘IMF heyetinin geçen ay hazırladığı raporu inceledikten sonra Türkiye'ye gelen Fischer geçen süre içinde ekonomideki değişikliklerden etkilendi’’ dedi. Taner şöyle konuştu: ‘‘IMF heyetinin Türkiye'nin geldiği noktada kendi beklentilerinin üzerinde bir performans sergilediğini ifade ettiler. Önümüzdeki aylardaki görüşmelerde IMF ve Türkiye ile daha yakın bir çalışma ortamanın sağlanacağını söylediler.’’

Bunun bir anlaşma olup olmadığını görmek için beklemek gerektiğini belirten Taner, Türkiye'nin durumunun farklı olduğunu ve Türkiye'nin kendisine haksızlık ettiğini savundu. Taner, ‘‘Türk bürokrasisi, siyasetçisi, Türk insanı disiplinli ortak bir çalışma içine girdiklerinde kısa zamanda çok güzel işler yapabilir. Ekonomide gelinen nokta 1998 beklentileri bunu gösteriyor. Kendimize güven gerekiyor. Esas mesele bizim uyguladığımız programın devamıdır’’ dedi.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False