Altın fiyatları Fed sonrası sert geriledi!

Altın fiyatları Fed sonrası sert geriledi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde faizi sabit bırakırken; piyasalara verdiği şahin tonu sürdürdü. Ons altın fiyatları, Fed’in açıklamaları öncesi 1830 dolar seviyesinde bulunurken; özellikle Fed Başkanı Powell'ın piyasalara verdiği mesajlarla sert geriledi. Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı yaşanan gelişmeleri hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

Haberin Devamı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ocak ayı toplantısı dün sonuçlandı. Toplantı sonrası basın açıklamasında bulunan Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla piyasalar hareketlenirken; konuşmadan öne çıkan mesajlar şöyle:

* Martta faiz artırma niyetindeyiz

* Faiz artışlarının miktarı konusunda karar vermedik

* Varlık alımlarını durdurmanın zamanı geldi

* Fed'in bilançosu olması gerekenden büyük, bilanço daraltmaya uygun gördüğümüzde başlayacağız

* Enflasyon riskleri hala yukarı yönlü

ALTIN FİYATLARI SERT GERİLEDİ

Altının ons fiyatı, geçtiğimiz salı günü yaklaşık 2 ayın zirvesini görürken; dün akşam Fed’in açıklamaları öncesi 1830 dolar seviyesinde hareket ediyordu. Altın Fed açıklamaları sonrası, ilk tepki olarak gün içi en düşük seviyesi olan 1824 dolara kadar gerilerken; Fed Başkanı Powell'ın konuşmasıyla beraber 1831 dolar seviyesinden 1811 dolara kadar geriledi. Ons altın fiyatları, haftanın dördüncü işlem gününde de düşüşünü sürdürürken; saat 09:24 itibarıyla ise, 0,30 oranında düşüşle 1812 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Haberin Devamı

Altın fiyatları Fed sonrası sert geriledi

Fed öncesi yüzde 1,77 seviyesinde bulunan ABD 10 yıllık tahvil faizleri, sonrasında yüzde 1,84'e kadar yükselirken; dolar endeksi yüzde 0,78 değer kazanımıyla 96,70 seviyesinde bulunuyor.

EuroDolar paritesi ise Fed sonrası, 1,1284 seviyesinden 1,1220 seviyesine geriledi. Bitcoin fiyatları da, Fed öncesi 37 bin 980 dolardayken; sonrasında 35 bin 510 dolara kadar geriledi.

Altın fiyatları Fed sonrası sert geriledi

DolarTL yatay seyrini korurken; gram altın ons altında yaşanan düşüşün etkisiyle geriledi. Altının gram fiyatı, şu dakikalarda yüzde 0,06 oranında düşüşle 794 lira seviyesinde hareket ediyor.

FED BEKLENENDEN ‘ŞAHİN’Dİ
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü

Haberin Devamı

Altın fiyatları Fed sonrası sert geriledi

Fed bugün piyasa aktörlerinin beklediğinden daha şahin sayılabilecek bir karar setine imza attı. Geride kalan 2 yıl, çok düşük faiz politikası ve varlık alım programı ile ekonomiye güçlü destek sağlayan ABD Merkez Bankası artık ekonominin kuvvetlendiği ve bu kadar desteğe gerek kalmadığı görüşünde.

Mart ayında faiz artırım seti başlayacak ve bir süre sonra da Fed bilanço küçültmeye yani dolaşımdaki parayı azaltmaya başlayacak. Bunun hızı ve ölçeği ise, önümüzdeki toplantılarda belli olacak.

Benim en dikkat çekici bulduğum mesaj Powell’ın ekonominin bir önceki sıkılaştırma döneminden daha güçlü olduğunu ifade edişi oldu.

Haberin Devamı

PİYASALARDA FED TEPKİSİ

İlk fiyatlamalar negatif ve en belirgin değişimi 6-7 baz puan yukarı giden tahvil faizlerinde görüyoruz. Bu cepheye en hassas olan altında ve borsa endekslerinde de kayıplar var.

Tahvil faizleri önümüzdeki haftalarda yukarı yönlü seyri sürdürebilir ve 1,84’e yükselen 10 yıl vadeli ABD tahvil faizinin 2,00 – 2,25 bandına tırmandığına şahit olabiliriz. Ötesi bence zor. Bu şüphesiz altın adına kötü haber ve tahvil faizleri tepe yapana dek sarı fırtına üzerinde baskısı devam edebilir.

Borsa endekslerinde ise refleks fiyatlama sayılabilecek ilk tepkiyi takiben görece daha bağımsız bir seyir mümkün. Çünkü Fed’i bu ölçüde şahin kılan ekonominin sağlam temelleri ve bu aslında borsalar adına da destekleyici.

Haberin Devamı

Be bu nedenle bir süre sonra borsa endekslerinin tahvil faizleri ile birlikte yükseliş yaşayabileceği görüşündeyim.