GeriEkonomi Faizler kıpır kıpır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faizler kıpır kıpır

Piyasalarda likidite sıkışıklığının devam etmesi, faizlerin yükselmesine yol açtı. İkinci piyasada bono oranları yaklaşık 4-5 puan birden artarak, yüzde 112'ye kadar yükseldi.

Bono oranlarındaki hızlı artış, daha çok piyasadaki nakit sıkıntısından kaynaklanıyor. Merkez Bankası verilerine göre, piyasa dün 53 trilyon lira eksi rezervle açıldı. Bu hafta içinde yapılacak SSK emekli maaş ödemeleri ve akaryakıt vergisi ödemeleri nedeniyle piyasadaki likidite sıkıntısının devam etmesi bekleniyor. Sıkışıklığın devamı, faizlerin de yüksek seyrini koruyacağı anlamına geliyor.

Bankalar dün gün boyunca Hazine'den bugüne bono ihalesi açıklaması bekledi. Normal ihalelerin devam edeceği varsayımıyla Hazine'nin bugüne açacağı bir ihaleyle bono oranlarının da yönünü belirleyeceği konuşuldu. Fakat bugünlerde ciddi bir ödemesi bulunmadığı için en rahat günlerini geçiren Hazine'den beklenen ihale açıklaması gün içinde gelmedi. Bono oranlarının yanısıra gecelik repo oranları da yüksek seyrini korudu. Merkez Bankası'nın yüzde 80'den piyasayı fonlamayı sürdürmesi, gecelik repo oranlarının bu seviyelerde gerçekleşmesini sağladı. Piyasalarda, akaryakıt ve hemen ardından peş peşe gelen yüksek oranlı zamlar nedeniyle Temmuz ayı enflasyonunun yüksek çıkacağı beklentisi ve bunun tedirginliği de var. Yüksek enflasyon tedirginliği, döviz kurlarındaki hızlı devalüasyon beklentisini de güçlendirdiyor.

Dolar, uluslararası piyasalarda tekrar 1.79 markın üzerine çıkınca, iç piyasada da artışını sürdürdü. Merkez Bankası da, dış piyasalarda pariteye bağlı gelişmeleri dikkate alarak zorunlu devir kuru ayarlamasını sürdürdü. Merkez Bankası, dün döviz piyasalarında paritedeki artışa paralel olarak, doların zorunlu devir kurunu 154 bin 800 liraya yükseltti.

Dolar ve faizlerin yüksek seyri, geçen hafta inişe geçen borsadaki satışları biraz daha hızlandırdı. Borsa, dün 55 puan birden gerileyerek 2000 puanın da altına indi ve bin 955 puandan kapandı. Endeksteki hızlı gerilemeye karşın işlem hacminin düşük olması satışların azaldığı ve siyasete büyük bir olumsuzluk olmazsa, bugün tepki alımlarının gelebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False