EYT’de işveren kredisinin faizi netleşti

Güncelleme Tarihi:

EYT’de işveren kredisinin faizi netleşti
Oluşturulma Tarihi: Mart 15, 2023 07:00

EYT'le ilgili işverenlerin kıdem tazminatı ödemeleri için sağlanacak kredi desteğinin ayrıntıları belli oluyor.

Haberin Devamı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili işverenlerin kıdem tazminatı ödemeleri için Hazine tarafından sağlanacak kredi desteğinin ayrıntıları netleşiyor.

24 AYA KADAR FAİZ YÜZDE 10.32

KGF kefaleti ile işverenlere kıdem tazminatı ödemesi için verilecek 50 milyar liranın 68 milyar liralık hacim yaratması bekleniyor. Paketin detaylarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Altı ay ödemesiz 36 ay vadeli olması beklenen kredide faizler de netleşti. 24 aya kadar kredi faiz oranı TLREF(LREF Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı)+2; 24 aydan uzun vadelerde ise TLREF+3 olarak belirlendi. 13 Mart 2023 itibarıyla TLREF yüzde 8.32. Bu durumda 24 aya kadar kredi faizi yüzde 10.32, 24 aydan fazla ise yüzde 11.32 olacak.

ÖDEME İŞVERENE YAPILACAK

KGF kefaletli kıdem tazminatı kredisinin işverene mi yoksa EYT emeklisinin hesabına mı ödeneceği tartışılıyordu. İşverenin hesabına yatırılmasına karar verildiği kaydedildi. İşveren bankaya, EYT’li çalışan listesiyle başvuracak. Para hesaba yattıktan sonra işveren, EYT’li çalışanının kıdem tazminatını ödeyecek. İşverenin bu krediyi EYT kıdem tazminatı ödemesine yönelik şartlar üzerinde çalışmaya devam edildiği vurgulandı.

Haberin Devamı

PRİM BORCU OLANA DA KREDİ

Bankalar prim borcu olan çalışanlar için de kredi verecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme kabul edilebilir prim borcu olan çalışanlar için EYT kredisi ürünü de bulunduğu belirtildi. Söz konusu krediye başvuracak çalışanların emekliliğe esas SGK prim borçlanmasına ilişkin dokümanını ibraz etmesi yeterli olacak. Bankacılar böylece bankacılık sistemi içerisinde hem firmaları hem de çalışanların EYT kapsamında emekli olmasını sağlayabilecek koşulların oluşturulduğunu söylediler.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!