Ev ‘değiş tokuşu’ ile tatil yaptırıyor, otomobiller de aynı yöntemle değiştiriliyor

Güncelleme Tarihi:

Ev ‘değiş tokuşu’ ile tatil yaptırıyor, otomobiller de aynı yöntemle değiştiriliyor
Oluşturulma Tarihi: Nisan 23, 2012 00:00

Dünyada uzun yıllardır uygulanan Home Exchange (Ev değiş tokuşu) sistemi Türkiye’ye de geldi. Dünyanın farklı yerlerindeki tatilciler sitedeki evlere bakarak istedikleri ülkeden insanlarla evlerini bir süreliğine değiştirip tatil yapabiliyor. Sistemin Türkiye’den henüz 80 üyesi bulunuyor. Üyeler ev değiş tokuşları için herhangi bir ücret ödemiyor ancak internet sitesine yıllık 191 lira ödeniyor. Lüks evler için üyelik almak isteyenler ise yıllık 500 dolar ödüyor.

Haberin Devamı

Sistemin Türkiye’de henüz yeni olduğunu belirten Home Exchange Türkiye Temsilcisi Mirey Meseyyah, şunları söyledi: “Şu an Türkiye’den 80 civarı üye bulunuyor. Üyelerin çoğu İstanbul’dan. Geri kalan ise Bodrum, Marmaris, Antalya ve İzmir’den. Bu sistemde ikinci evler çok kullanışlı oluyor. Bu sayede eş zamanlı değiş tokuş yapmaya gerek kalmıyor. Örneğin ben bu şubat Bali’ye gittim ancak Bali’dekiler Bodrum’daki yazlığıma haziranda gelecekler.”

146 ülkeden 40 bin ev

Sistemle ilgili bilgi veren Meseyyah, şöyle konuştu: “Otellerin yüksek fiyatlarına ve geleneksel turistik seyahatlere alternatif olacağı düşüncesiyle 1992 yılında Amerikalı iş adamı Ed Kushins tarafından kurulan Home Exchange ya da Türkçe versiyonu Ev Değiş Tokuşu siteleri bugün 146 ülkeden 40 bin kayıtlı ev listesine sahip. Siteden faydalanmak için üye olmak gerekiyor. Üye olunduktan sonra evinizin fotoğraflarını ve bilgilerini yüklüyorsunuz ve gitmek istediğiniz yeri seçip beğendiğiniz evlerle değiş tokuş teklifinde bulunuyorsunuz. Diğer taraftan da İstanbul’a gelmek isteyenler diğer üyelerin tekliflerini de değerlendirebiliyorsunuz.”

Haberin Devamı

Arabalar da değişiyor
Tüm üyelerin, üyelikleri boyunca sınırsız sayıda değiş tokuş yapabildiğini anlatan Meseyyah, “Ev değiş tokuşu yapan kişiler evlerini, dairelerini, apartman katlarını her iki tarafa uygun olan zamanda aralarında takas ederek, konaklama ücreti ödemeden tatil yapabiliyor. Bu sayede sadece yol parası ödeyerek tatillerinizde evde harcadığınızdan daha fazlasını sarf etmemenizi sağlıyor. Ayrıca ev değiş tokuşu esnasında çoğu zaman arabalar da değiştiriliyor” diye konuştu.

Evinizde yabancı olacak diye telaş yapmayın

HOME Exchange Türkiye Temsilcisi Mirey Meseyyah, “Evinizde bir yabancı düşüncesi tüketicileri telaşlandırmamalı” diyerek, “Ev değiş tokuşunu yapmadan önce karşı taraf ile mailleşirsiniz, telefonda konuşursunuz hatta fotoğraflarınızı bile gönderirsiniz. Karar verdiğinizde ise artık karşınızdaki size yabancı gelmeyecektir. İyi bir iletişim yanıltıcı beklentileri en aza indirir. Üyeler maillerde ev ve mahalle ile ilgili tüm bilgileri karşı taraftan ister” dedi.

Haberin Devamı

En çok üye Amerika’da var

SİTENİN kullanıcı profili hakkında bilgi veren Mirey Meseyyah, şunları söyledi: “Sitenin hedef kitlesi meslek sahibi kişiler. Genellikle üyeler profesör, emekli, iş insanı, işini evden yürüten iş sahibi, doktor, hukukçu ve profesyonel kişilerden oluşuyor. Çoğu iyi eğitimli, maceraperest, güvenilir ve yeni yerler görüp yeni şeyler öğrenme hevesiyle dolup taşan kişiler. Ev değiş tokuşunu bekarlar da aileler de kullanıyor. Site Amerikan olduğu için en çok üye de orada. Şu an 13 bin tane Amerika’dan kayıtlı ev bulunuyor. Amerika’dan sonra ise en çok üye Fransa’da bulunuyor. Kanada’da ve Avustralya’dan da çok sayıda kayıtlı ev var. 20 yıl boyunca ve on binlerce ev değiş tokuşundan bize hiçbir şekilde hırsızlık, kötü niyet ya da boşaltılmış bir ev vakası rapor edilmedi. Sistem bu açıdan da gayet güvenilir.”

Haberle ilgili daha fazlası: