GeriEkonomi Euro'lu ikincil piyasa 4 Ocak'ta açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euro'lu ikincil piyasa 4 Ocak'ta açılıyor

- EMU'ya katılmayan üye ülke para birimleri, birbirine nasıl dönüşecek?

- Söz konusu ülke paralarının Euro karşısında belirlenmiş ve sabit bir paritesi bulunmuyor. Bu nedenle söz konusu para birimleri arasındaki çapraz kurların nasıl hesaplanacağına ilişkin bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak, Euro alanında söz konusu döviz birimleri arasındaki dönüşümün Euro aracılığı ile yapılması bekleniyor.

- Euro ile türev ürünler ne zaman yapılmaya başlanacaktır?

- Euro'nun piyasalarda işlem görmeye başlamasıyla birlikte, yani 4 Ocak 1999'dan itibaren Euro ile türev ürünlere ait işlemler (ikincil piyasa işlemleri) de yapılacak.

- Avrupa Merkez Bankası ne zaman faaliyete geçti?

- 1 Haziran 1994 tarihinde kurulan ve amacı parasal birliğin üçüncü aşama için gerekli yapısal, yasal ve teknik alt yapı çalışmalarını ve ön hazırlıkları tamamlamak olan Avrupa Para Enstitüsü, 1 Haziran 1998 tarihinden itibaren görevlerini Avrupa Merkez Bankası'na devretti.

- Avrupa Merkez Bankası'nın döviz rezervi ne kadar?

- Avrupa Para Birliği üyesi merkez bankalarının Avrupa Merkez Bankası'na transfer edecekleri döviz rezervinin miktarı 39.5 milyar Euro olacak. Avrupa Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin kompozisyonu da

yüzde 15 altın, yüzde 85 döviz varlıkları şeklinde olacak. Döviz varlıklarının transferi 1 Ocak 1999tarihinde yapılacak, transfer işleminin nasıl yapılacağı yıl sonunda belirlenecek.

- Avrupa Para Birliği'ne katılan ülke paraları arasında kotasyon olacak mı?

- Avrupa Para Birliği üyesi ülkelerin ulusal paraları arasındaki karşılıklı kotasyonlar 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren Euro alanı Interbank piyasasında kote edilmeyecek. Ancak, Euro alanı bankaları isteğe bağlı olarak en geç 30 Haziran 2002 tarihine kadar müşterileri için gösterge niteliğindeki kotasyonlarını açıklayabilecekler. Sözkonusu kotasyonlar ulusal paraların Euro karşısındaki değerleri birbirine bölünerek elde edilecek. Ancak, sonuç üçlü dönüşüm esaslarından farklı olmayacak, ikili ve üçlü hesaplama yöntemleri arasında herhangi bir fark oluşmayacak.Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False