Euro/dolar paritesinde 20 yıldır görülmeyen oldu

Güncelleme Tarihi:

Euro/dolar paritesinde 20 yıldır görülmeyen oldu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 05, 2022 08:21

Avrupa Birliği kışı nasıl geçireceğini düşünürken 20 yıldır görülmeyen oldu. Euro/dolar paritesi 0,99’un altına geriledi. AB’ye ilişkin ekonomik daralma beklentileri kuvvetlenmeye başladı. Enerji darboğazına giren AB’de tasarruf önlemleri had safhaya çıkarıldı. Sokak aydınlatmalar kapatılırken evler için de önlemler alınmaya devam ediyor.

Haberin Devamı

Euro/dolar paritesi 20 yıl sonra ilk kez 0,98’e geriledi. Başka bir deyişle euro, dolar karşısında güç kaybetmeye başladı.

Rusya’nın AB’ye doğal gaz akışını süresiz kesmesi, AB’deki artan enflasyon, resesyon beklentileri, ekonomik daralma endişeleri euronun güç kaybını artırıyor.

AB ve ABD merkez bankaları faiz artırarak enflasyonu dizginlemeye çalışsa da kısa vadede bu süreçten olumlu bir netice alınamadı.

ENERJİ KRİZİ BORSALARI DA ETKİLEDİ

Enerji krizinin Avrupa ekonomisini resesyona sokacağı beklentilerinin güçlenmesinin de etkisiyle bu sabah Frakfurt'ta FDAX yüzde 3,04 düştü. Eurostoxx 50 vadeli endeksinde kayıp yüzde 2,99'a ulaştı.

FTSE 100 vadeli endeksi de yeni haftanın ilk gününde yüzde 1,02 ekside.

AVRUPA'DA TASARRUFLAR ARTIRILDI

Avrupa ülkelerinde enerji sıkıntısı nedeniyle tasarruf tedbirleri artırıldı. Yükselen enerji fiyatları nedeniyle gereksiz tüm aydınlatmalar kapatılıyor. Alternatif enerji kaynaklarına yönelim artarken evlerde kullanılan klimalar için de belli derecenin altına düşürülmemesi uyarıları yapılıyor.

Haberin Devamı

PETROL FİYATLARI HAFİF PRİMLİ

Petrol fiyatları açısından bugün yapılacak OPEC+ toplantısı önemini koruyor. Toplantı öncesinde petrol fiyatları yüzde 2 oranında primli seyrediyor. OPEC+’ın petrol fiyatlarını cari seviyelerde tutmak için üretimi sıkılaştırması bekleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!