Ete gelen zam pastırma ve sucuğu da etkiledi

Ete gelen zam pastırma ve sucuğu da etkiledi

Kırmızı ete gelen zamlar, pastırma ve sucuk fiyatlarında yılbaşından bu yana yüzde 15-21 artışa neden oldu.

Haberin Devamı

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, yaptığı açıklamada, üreticiler ve perakendeciler olarak et fiyatlarındaki artışlara rağmen 2 yıldır ürünlere zam yapmamaya çalıştıklarını söyledi.

Perakendecilerin artık bu fiyat artışlarına dayanamadığını ve yılbaşından itibaren pastırmaya yüzde 15, sucuğa da yüzde 21 zam yapmak zorunda kaldıklarını belirten Ünlü, şunları kaydetti:

"Aralık ayında 33 liradan sattığımız sucuğun kilogramını şu anda 40 liraya, 70-75 liraya sattığımız sırt pastırmanın kilogramını da 80-85 liraya yükseltmek zorunda kaldık. Pastırma ve sucuğun ana maddesi et ve ete gelen her bir kuruşluk zam üretimimizi etkiliyor. 2013 ve 2014 yıllarında satışlarımızın olumsuz etkilenmemesi için ete gelen zamma rağmen ürünlerimize zam yapmamaya çalıştık. Bazı perakendeci arkadaşlarımız çok az, 1-2 liralık zam yaptı. Toptan satışlarımızda yine zam olmadı."

Haberin Devamı

Ünlü, 2015 yılından itibaren artık zamlara direnemediklerini ancak yine de olması gerekenden daha az fiyat artışı yaptıklarını belirterek, "Eğer ete gelen zamla orantılı bir fiyat artışımız olsaydı şu an 40 liraya satılan yüzde 100 dana etinden yapılmış sucuğun kilogramı 45, en iyi pastırma olarak kabul edilen sırt pastırmanın kilogramının da 90-95 liradan aşağı olmaması gerekiyordu" diye konuştu.

Üreticiler ve perakendeciler olarak sürümden kazanmaya çalıştıklarını, fiyatlar yükseldikçe satışların da aynı orantıda düştüğüne dikkati çeken Ünlü, son yıllarda pastırma ve sucuk satışlarında ciddi anlamda düşüşler yaşandığını, zam yaptıklarında bu düşüşün daha sert hissedildiğini vurguladı.

Türkiye'nin pastırma ve sucuk üretim merkezinin Kayseri olduğunu ve dolayısıyla fiyatların da Kayseri'den belirlendiğini ifade eden Ünlü, ülke genelindeki pastırmanın yüzde 80'inin, sucuğun da yüzde 40'ının Kayseri'de üretildiğini söyledi.

Yüksek fiyat sektörü zor durumda bırakıyor
Kayseri'den alınan pastırmanın farklı şehirlerde yüksek kar marjları konularak satılabildiğini belirten Ünlü, "Büyükşehirlerde 110-120 liraya pastırma, 50 liraya sucuk satıldığını duyuyoruz. Bu fiyatlar pastırma ve sucuk için çok yüksek. Biz üreticiler olarak fiyatların hiçbir zaman bu kadar yükseltilmesi taraftarı değiliz. Olması gereken makul kar marjlarıyla satılması. Aksi taktirde sektör zarar görüyor" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Kırmızı et fiyatlarının da şu anda Türkiye şartlarında çok yüksek olduğunu ve bu duruma çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Ünlü, et fiyatları yükseldikçe zaman içinde kendilerinin de pastırma, sucuk fiyatlarını artırmak zorunda kalacaklarını ve bu artışların birçok esnafın zor duruma sokacağını söyledi.

Et ithalatının fiyatların düşmesi veya dengede kalabilmesi adına kısa vadeli çözüm olabileceğini belirten Ünlü, "Uzun vadeli çözüm için ülke olarak büyükbaş hayvan varlığımızı artırmamız gerekiyor. Aksi taktirde geçici çözümler sorunun devam etmesine neden olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.